Suriyeli sığınmacılar için '2Y-1Ç' formülü! Projenin detayları ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı bir milyonun üstünde Suriyelinin geriye dönüşünü sağlayacak projenin detayları belli oldu. "2Y-1Ç" yani "yerleş, yaşa, çalış" formülü devreye sokulacak.

Genel 11.05.2022, 08:39 11.05.2022, 08:59
Abone ol
Suriyeli sığınmacılar için '2Y-1Ç' formülü! Projenin detayları ortaya çıktı

Siyasette sığınmacı tartışması devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce açıkladığı, 1 milyonun üstünde Suriyelinin geriye dönüşünü sağlayacak projenin ayrıntıları belli oldu. Türkiye bu konuda "2Y-1Ç" yani "yerleş, yaşa, çalış" formülünü devreye sokacak. İşte 1 milyon Suriyelinin geri dönmesini sağlayacak projenin detayları...

50-60 BİN SURİYELİ YERLEŞTİ

Sabah gazetesinin aktardığı bilgiye göre; Türkiye, güvenli bölgelere yeni kentler kurarak Suriyelerin geri dönüşünü planlıyor. İlk etapta 100 bin briket ev yapımı planlanmıştı. Şu ana kadar 50-60 binine Suriyeliler yerleşti. Kalan konutların yıl sonuna kadar bitmesi hedefleniyor.

ÜÇ AYRI TİPTE EV İNŞA EDİLECEK

Yeni projede 200-250 bin arasında ev yapılması planlanıyor. Evler 40, 60, 80 metrekare olmak üzere üç ayrı tipte inşa edilecek. Suriye'nin yaşam koşullarına uygun olarak bahçe içinde yapılacak evlerin çatılarında da su depoları bulunacak. Ailelerin büyüklüğüne göre evlere yerleştirme yapılacak. Briket evler Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad'da yapılacak. Okul, AVM, spor salonlara ve şehir idari yapıları (belediye gibi) gibi sosyal ve kültürel binalar da inşa edilecek. Konutlar bittiğinde geri dönecek. Suriyelilerin geçimlerini sağlamaya yönelik ortam oluşturulacak. Örneğin geri dönenlerin, şehirlerin kurulacağı bölgelerdeki zeytin üretimini yapmalarını sağlayacak tüm destekler verilecek. Bir başka destek konusu da hayvancılık projeleri olacak.

SURİYELİLER ÇALIŞTIRILACAK

Yeni kurulan şehirlerin etrafına organize sanayi bölgeleri yapılacak. Suriyelerin geri dönmelerini sağlamak için buralarda ciddi istihdam yaratılacak. Bir milyon kişinin dönüşünü sağlayacak yeni evlerin inşaatlarında Suriyeliler çalıştırılacak. Böylece önemli bir istihdam sağlanmış olacak. 

EVLERİN MALİYETLERİNİ KİM KARŞILAYACAK?

Altyapı hizmetleri AFAD tarafından verilecek. Ama evlerin maliyeti uluslararası kuruluşlar, fonlar ve yardım kuruluşlarının desteği ile sağlanacak. Bunun için önümüzdeki günlerde protokoller imzalanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!