banner2

Son dakika! Süleyman Soylu: Bombalama olaylarının failleri tespit edildi

Son dakika gelişmesine göre; İçişleri Bakan Süleyman Soylu, ''Bursa ve İstanbul'daki bombalama olaylarının failleri tespit edildi. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetti. Artık mağaradadır ve çıkmaktan korkuyorlar. Kırsalda etkin olamayan örgüt ses getirecek eylem peşinde.'' dedi.

Genel 22.04.2022, 11:36 22.04.2022, 14:52
Abone ol

Son dakika! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi. Bakan Soylu, Bursa ve İstanbul'daki bombalama olaylarının faillerinin tespit edildiğini açıkladı. Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''TERÖR ÖRGÜTÜ KIRSALDA ETKİNLİĞİNİ KAYBETTİ''

Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Önceki dönemlerle kıyas kabul etmeyecek kadar önemli adımlar attı. Terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz'dan bugüne kadar yurt içinde 1789 terör eylemi engellendi. Terörle mücadelede başarının temelinde yeni konsept var. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetti, mağaralarda. Terörist sayısı 150'ye düştü diye operasyonlar bitmiyor.

''BURSA VE İSTANBUL'DAKİ OLAYIN FAİLLERİ TESPİT EDİLDİ''

İstanbul'daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bomba Bursa'daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa'daki İstanbul'daki olayın faillerini tespit ettik. PKK'ya taşeronluk yapan iki örgütle bağlantılılar. Eylemleri PKK'ya taşeronluk yapan MLKP ve DHKP-C terör örgütleri gerçekleştirdi.

TÜGVA saldırısının arkasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Canan Kaftancıoğlu’nun destekledikleri MLKP ve DHKP-C terör örgütleri çıktı.

Hatırlanacağı gibi 6 Ekim 2021 yılından bu yana Türkiye Gençlik Vakfı’nı Kılıçdaroğlu meclis kürsüsünden hedef alırken Kaftancıoğlu TÜGVA binasını basmaya kalkmıştı.

SIĞINMACI TARTIŞMASI

Etrafımızdaki coğrafyanın karşı karşıya kaldığı bu zor durumdan Türkiye'nin etkilenmesini de kendilerine ait bir fırsat olarak niteleyerek bunu bir siyaset malzemesi haline getiriyorlar. 3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye'de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz.

KAÇ SIĞINMACI GERİ DÖNDÜ?

Önlem almasaydık kaçak göçmen sayısı 10 milyonu geçerdi. Yurt içindeki tüm kaçak göçmenleri yakalıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib'de briket evleri yapıyoruz. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Bu bölgeyi güvenli bölge haline getirdiğimiz için burada tarım ticaret işliyor. Bizim yaptığımız yol göstermek, güvenliklerini temin etmek.

''SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK''

Yaklaşık 4 bayramdır hem pandemi nedeniyle de bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk. Gittiler yüzde 60'ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil. Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

KAÇ SURİYELİ OY KULLANACAK?

Suriye uyruklu 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296'sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye'de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ''900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı'' diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

İBB'DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuka tüm kamu kuruluşları uymak durumunda. Kimsenin biz oy aldık istediğimizi yaparız gibi bir söz söyleme hakkı yok. Kısıtlar belli. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

MÜZİK YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

Pandeminin sonu gibi gözüküyor. Sağlık, Kültür ve Turizm, İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ortak çalışma yapıyoruz. Çalışmanın sonucunu kamuoyu ile paylaşacağız. Ses, desibel nasıl olacak? Teknik ekiplerimiz çalışıyor bize bir öneri getirecekler. Bu öneriyi değerlendireceğiz.

BİLDİRİ BÜYÜKELÇİYE GİTTİ İDDİASI

Devletin diliyle konuşuyorum, benim makamım dedikodu yapma makamı değil. Eski büyükelçi, AB büyükelçisine redaksiyon için gönderdi. O büyükelçilerin haddine değildir bu iş. Siyaset oyunu kurgulamak da onların haddi değildir. Seçime gidersiniz seçimde millet külahınızı önünüze düşürür. Yıllarca bu oyunlar, tezgahlar bu ülkede oynanmıştır. Bu ülkenin tek vasisi millettir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!