Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Boğazlarla ilgili önemli karar

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği boğazlar ile ilgili yeni uygulamaya geçildi. Bundan böyle boğazlar yabancı değil, yerli yazalım ve teknoloji ile gözlenecek.

Genel 13.05.2022, 08:17 13.05.2022, 09:00
Abone ol
Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Boğazlarla ilgili önemli karar

Vladamir Putin'in 24 Şubat sabahı vefdiiği emirle Rus güçleri Ukrayna'ya karşı askeri operasyon başlattı ve yüzlerce insan hayatını kaybetti. Binlerce Ukrayna vatandaşı memleketlerini terk edip farklı şehirlere göç etmek zorunda kaldılar. Yaklaşık 2 aydan bu yadna devam eden savaşla birlikte tüm gözler boğazlara çevrilmişti. Boğazlarla ilgili öenmli kararlar alındı.

BOĞAZ ARTIK DAHA GÜVENLİ OLACAK

Sabah gazetesinin haberine göre; TBMM KİT Komisyonunda Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ'nin hesapları görüşüldü. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, çalışmaları ile ilgili öenli bilgiler paylaşırken şu ifadeleri kullandı; ''Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Uygulama Yönergesi'nde yapılan değişiklikle İstanbul Boğazı'ndaki 200 metrenin üstünde tehlikeli yük taşıyan gemiler için zorunlu olan römorkör refakatini 175 metreye indirdik. Böylece boğaz güvenliğini artırmış, tehlikeli yük taşıyan gemilere daha hızlı müdahalenin önünü açmış olduk. İlk kez kılavuzluk hizmetlerinden elde edilen gelir fenerleri geçti.

YERLİ VE MİLLİ YAZILIM

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri 2003 yılında hizmete girmiş ve yazılımı Amerikan firması tarafından yapılmıştı. Bu yazılımı HAVELSAN'la yaptığımız sözleşme gereği HAVELSAN yerli ve millî yazılım olarak yeniledi, bu ay içinde geçici kabulünü yapacağız.Tamamen yerli ve millî bir yazılıma sahip olduk. Radar ve kamera sistemleri ise ASELSAN tarafından yapıldı. Türk boğazlarında tamamen yerli ve milli yazılım ve donanımla hizmet vermeye başlayacağız.

YERLİ ŞAMANDIRA

Şamandıraların dizayn ve yapımı tamamen kendi arkadaşlarımıza ait. Deniz fenerleri için de proje hazırladık. Fenerler için de bir proje hazırladık. Ayrıca Türkiye genelindeki tüm fenerlerin yenilenmesi çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tarihi olanlar restore ediliyor. Seyir yardımcılarımız da yenilenebilir enerji kaynağından faydalanma oranımızı yüzde 81'e çıkardık , hedefimiz burada yüzde 100'e ulaşmak.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!