banner2

Plakadan ceza nasıl sorgulanır? Sms ile ceza sorgulama nasıl yapılır?

Araç sahiplerinin kurallara uymadıkları zaman ödedikleri cezalar vardır. Peki, plakadan ceza nasıl sorgulanır? Sms ile ceza sorgulama nasıl yapılır?

Genel 13.02.2022, 11:18
Abone ol
Plakadan ceza nasıl sorgulanır? Sms ile ceza sorgulama nasıl yapılır?

Araç sürücülerinin de çok iyi bildiği üzere radara takılma, kırmızı ışıkta geçme gibi kural ihlallerinden sonra alınan cezalar vardır. Bu cezalar Trafik Şube Müdürlükleri tarafından kesilir. Peki, plakadan ceza nasıl sorgulanır? Sms ile ceza sorgulama nasıl yapılır?

CEZA SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Ceza sorgulamanın birçok yöntemi vardır.  Sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden yapılabildiği gibi SMS yolu ile de sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. 

E devlet üzerinden yapılan sorgulamalar her zaman için çok daha rahat ve güvenilirdir. Çünkü sadece kendi hesabınızın ve kendi kimlik bilgileriniz ile beraber aracınıza dair her şeyin yer aldığı e devlet sistemi şu adımları izleyerek kullanılır;

  • E Devlete giriş yapın,
  • Ceza sorgulama adresine girin

Araç plakasına yazılan ceza sorgulama kısmına girdikten sonra plakanızı yazdıktan sonra rahatlıkla plakanız adına yazılan cezaları ve muaccel olmuş olan cezaları bu sayede rahatlıkla görebilirsiniz.

SMS İLE CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

SMS yöntemi ile yapılan sorgulama e devlet sorgulamasından çok daha kolay olmakla beraber araç sahiplerinin genellikle tercih etmiş oldukları yöntem budur. SMS ile yapılan sorgulamada yollamanız gereken bilgileriniz arasında;

  • TPC,
  • Plaka,
  • Araç tescil tarihi,

TC kimlik numarası gibi bilgilerinizi yazdıktan sonra 1189’a bu mesajı yollayarak cezalarınızı öğrenmeniz mümkündür. Yukarıda da değinildiği gibi e devlet üzerinden yapılan sorgulamaya göre daha fazla tercih edilen bu yöntem sayesinde araç sahipleri haklarında icra takibi başlatılmadan cezaları öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!