Koronavirüste kış planı devreye girdi! İşte atılacak 2 önemli adım

Covid-19'la mücadelede aşıya teşvik için iki önemli adım atılması planlanıyor. Birincisi HES kodu yerine aşı kartı. İkincisi ise yerli aşı Turkovac üzerinden büyük bir kampanya. İşte haberin detayları...

Genel 28.09.2021, 09:40 28.09.2021, 09:51
Abone ol
Koronavirüste kış planı devreye girdi! İşte atılacak 2 önemli adım

Yaklaşık iki yıldır hayatımızda olan koronavirüs, dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne yol açarken hükümet, okulların açılmasıyla birlikte kış planını devreye sokup yerli aşı kampanyası başlatmayı planlıyor.

AŞI KARTI ZORUNLULUĞU

Hürriyet'in derlediği habere göre; yapılan toplantılarda uzmanların, HES kodu zorunluluğu olan her yere, aşı kartı zorunluluğu getirilmesini istediği öğrenildi. Lokantalar, kafeler ve AVM’ler dahil olmak üzere kapalı mekanlar için bu şartın uygulanması talep ediliyor. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşün tamamlandığını, üniversitelerin de açılmasıyla, ardışık vaka etkisinin Ekim 15’de görüleceğini belirtiyorlar.

ÖNCE ONAY

Süreç tamamlandıktan sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, aşı numunelerini 14 günlük bir incelemeye tabi tutacak. Acil kullanım onayı alması durumunda, seri üretime geçilecek ve üretilen diğer aşıların izlediği yolu izleyecek. Uzmanlar, yerli aşının ancak kasım veya aralık itibarıyla kullanıma gireceğini dile getiriyor.

ÜÇÜNCÜ DOZ TURKOVAC

Kasım veya aralıkta kullanıma girmesi planlanan Turkovac’ın Sinovac’dan daha etkin olduğu saptandı. Yerli aşı Turkovac’ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kulanılması planlar arasında bulunuyor. Yapılan çalışmada, günde en fazla 300 bin üretilebileceği, üretim bantları için üç şirketle anlaşma yapıldığı belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!