banner2

Fahrettin Koca müjdeyi verdi: Kısıtlamanın daha çok olmadığı döneme geçiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Bayramı bayram gibi yaşayacağız. Eski günlerimize döneceğiz. Kısıtlamanın daha çok olmadığı döneme inşallah geçiyoruz. Kişisel tedbirler daha çok öne çıkacak.'' dedi.

Genel 25.04.2022, 08:55 25.04.2022, 09:11
Abone ol
Fahrettin Koca müjdeyi verdi: Kısıtlamanın daha çok olmadığı döneme geçiyoruz

Sağlık Bakanı Fahretin Koca, Bursa ve Sakarya'nın ardından Adıyaman'a ziyarette bulundu. Bakan Koca, ziyaret esnasında maske takmayıp vatandaşlarla tokalaştı. Öğrencilerle fotoğraf çektiren Bakan Koca, Kovid-19'la mücadelede gelinen noktaya dair ipucu verdi.

''BAYRAMI BAYRAM GİBİ KUTLAYACAĞIZ''

Sabah gazetesine konuşan Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı; ''Bayramı bayram gibi yaşayacağız. Eski günlerimize döneceğiz. Kısıtlamanın daha çok olmadığı döneme inşallah geçiyoruz. Kişisel tedbirler daha çok öne çıkacak. 'Kişisel tedbirler devreye geçsin ve artık toplumsal kısıtlamalar devre dışı kalsın' istiyoruz. Kronik rahatsızlığı olan, ileri yaşta riskli kişilerde zaten normal zamanda da koruma gerekir. Biz büyüklerimizi gripten koruma çabası içinde olmuyor muyuz? 2.5 yıllık zaman dilimi bize üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını maskenin önemli oranda önleyebildiğini gösterdi. Pandemi sonrası normal dönemde de bu olmalı. Esnafla tokalaşmaya başladım. İşte vatandaşın arasına katılıyoruz. Gençlerle birlikteyiz özlemişiz bu normali. maskesiz yaşamak önemli değil mi?.''

''VATANDAŞIMIZ GÜVENLE TURKOVAC AŞISINI YAPTIRMALI''

''Aşıların akciğere inmeyi önemli oranda düşürdüğünü biliyoruz.'' diyen Bakan Koca, ''Riskli ve ileri yaş olan kişilerde erken dönemde verebileceğimiz, etkili olduğunu bildiğimiz ilacımız da var. Bu ilacı da yerlileştirdik. Hem aşı, hem de ilacın varlığıyla iki güçlü silahımız var. Bu dönemi bundan sonra daha kolay geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Onun için normalleşelim diyoruz.Turkovac aşısını önemsiyoruz. Omicron'a etkisinin önemli olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımız güvenle Turkovac aşısını yaptırmalılar. Ben baştan Sinovac aşısı yaptırdım. Turkovac çıktığında Turkovac aşısı yaptırdım.'' ifadelerini kullandı.

ARTIK SAĞLIKÇIYA ŞİDDETİN CEZASI AĞIR

Sağlık çalışanını kasten yaralama suçunun katalog suçları kapsamına alındığını belirten Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı; ''Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak. Tutukluluk için yeterli sebep haline gelecek. Sağlık çalışanını yaralama suçu; kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme gibi çok ağır suçlarla aynı başlık altında toplanmış oldu.''

NÖBET SÜRELERİ KISALACAK

Nöbet sürelerinin azalacağını ifade eden Bakan Koca, ''Sağlıkta 36 saatlik nöbet süresi insani olmaktan dağlar kadar uzak. Çok ağır bir yük! Çalışma süresini maksimum 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Ve hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. Birçok ileri dediğimiz ülkelerin eğitiminden, özellikle uygulamalı eğitimimizin daha iyi olduğuna adınız gibi emin olun. Onun için ileri ülkelerin hedefi olan gözbebeğimiz hekimler olduğunu söylemiştim. Amerika başta olmak üzere özellikle hekimliği avukat ile sigorta şirketi arasına sıkıştığını çok iyi biliyoruz. Biz uygulamada ve eğitimde oralardan çok iyiyiz.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!