banner2

Yatırımcılar dikkat! Dolar kuru 15 TL civarına düşecek! 'Hükümet tarafından açıklanacak...'

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altının ve doların gelecek fiyatına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, hükümetin 1 hafta içerisinde yeni bir paket açıklayacağını, bu paketle birlikte doların düşeceğini söyledi.

Ekonomi 08.06.2022, 12:03
Abone ol
Yatırımcılar dikkat! Dolar kuru 15 TL civarına düşecek! 'Hükümet tarafından açıklanacak...'

Altın, dolar, sterlin öngörülerini büyük oranda tutturan ve yatırımcılara yol gösteren finansal analist İslam Memiş, piyasalara dair önemli açıklamalarda bulundu. ''Döviz kurları şu anda maliyet yapmak için riskli. Her an ters pozisyonda kalabilirsiniz'' şeklinde bir uyarı yapan Memiş, şunları söyledi:

"Kabine Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları piyasalar açısından oldukça önemliydi. Özellikle ‘Hiç kimse faiz artıracağız diye beklemesin, faiz indirimine devam edeceğiz’ ve ‘Enflasyon problemi yok hayat pahalılığı var’ söylemleri piyasalarda etkili oldu. Bu mesajlar döviz ve emtia fiyatlarında kritik direnç seviyelerinin kırılmasına neden oldu. Dolar/TL kuru 16,80 kapısına dayandı. Bu seviye teknik olarak takip ettiğimiz bir yer eğer buranın üzerinde kalıcı olmaya devam ederse 17 TL rakamlarını telaffuz edebiliriz. Şu an oldukça kritik seviyelerden geçiyoruz.

"HÜKÜMET TARAFINDAN YENİ PAKET AÇIKLANACAK"

Yatırımcıları iki gruba ayırmak gerekiyor. Birincisi ısrarla TL üzerinden işlem yapmak isteyenler ikincisi ise parite ile işlem yapanlar. Şu anda elinde TL bulunduranlar TL üzerindeki rakamsal değerler yükseldikçe arkasından koşa koşa gidiyor. Şu an riskli bir fiyatlama içerisindeyiz. Hükümet tarafından açıklanacak paket dolar/TL kurunu 16 seviyesinin altına çekebilir. Her an ters rüzgarlar esebilir. Benim bugün yaşadığımız koşullarda dolar/TL kurunun en iyi ihtimalle 15,88 seviyesinin altına inmesini bekliyorum. Döviz kurları şu anda maliyet yapmak için riskli. Bu gram altın ve gram gümüş tarafında geçerli. TL bazında performansların riskli olduğunu düşünüyorum.

ENFLASYON YORUMU

Hazine ve Maliye Bakanlığı Nureddin Nebati’nin enflasyon tahmini yüzde 48-49 civarında bunun yanında benim kişisel tahminim de yıl sonu enflasyon rakamının yüzde 52 civarında olması yönünde. Gelen verilere baktığımız zaman enflasyon mücadelenin kolay olmayacağı görünüyor. Elbette mevsimsel etki ile enflasyona aşağı yönlü trenler oluşacak. Peki bizim düşüşten anladığımız ne? Şu an gördüğümüz rakamlar olan yüzde 73 seviyelerinden yüzde 50 bandına mı düşecek yoksa çarşı pazarda hissedilen yüzde 160 seviyelerinde mi geri çekilecek. Bunu aslında konuşmak gerekiyor. Çünkü raflara yansıyan bir enflasyonu görmemiz gerekiyor ki biz bir tahminde bulunabilelim.'' 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!