Ünlü kuyumcu İslam Memiş'ten dolar ve altın yatırımcısını derinden sarsan sözler! 'Bir sabah uyandığınızda paranız buhar olup...'

BDDK'nın FX işlemi yapmayı yasaklamasının ne anlama geldiğini Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş açıkladı. İşte detaylar...

Ekonomi 01.05.2022, 12:10 01.05.2022, 12:23
Abone ol
Ünlü kuyumcu İslam Memiş'ten dolar ve altın yatırımcısını derinden sarsan sözler! 'Bir sabah uyandığınızda paranız buhar olup...'

İslam Memiş, Youtube hesabından yaptığı açıklamalar ile yatırım yapan vatandaşları uyardı. İşte o açıklamalar;

BDDK diyor ki sen FX uygulamasında günlük al sat yaptırıyorsun, sınırsız bundan sonra mevduat hesaplarından yaptırmanı istiyoruz dedi ve bütün bankaların FX işlemleri kapatıldı. Artık bu direkt banka üzerinden hazine üzerinden yapılacak işlemler.

Peki niye. Son 1 aydır döviz kurlarının makas aralığıyla ilgili ciddi uyarılarım oldu. Merkez Bankası ya da hazinenin önderliğinde bu bankalar anlaştı ve herkes 50 kuruş makas aralığı yaptı. Standart. Yani günlük al sat yaptırmıyorlar, manipülatif atakları engellemek için al sat yaptırmıyorlar. Bu yüzden bir süredir bu makas aralıkları açık.

"BURADA EKMEK BIRAKMADILAR"

İslam Memiş açıklamalarına şu şekilde devam etti;

Bu ne demek oluyor? Mesela gram altın TL fiyatında 10 lira ya da 15 lira makas aralığı var. Gün içinde yatırımcı burada işlem yapabilir mi? Haliyle yapamaz. Günlük al sat yapanlar para kazanamaz çünkü makas aralığı büyük. Burada ekmek bırakmadıktan sonra insanlar uzun vadeli bir yatırımcı olacak.

Bunun avantajları var dezavantajları var. Avantajı şu insanların kumar bağımlığından kurtulması için iyi bir karar. Dezavantajı ise şu, merdiven altı kaldıraç işlemi yapan şirketlere insanların yönelmesine neden olacağını düşünüyorum. Risk olarak görüyorum.

"LİSANSSIZ ŞİRKETLERDEN UZAK DURUN"

Memiş sözlerini tüm yatırımcıları şu şekilde uyararak sonlandırdı;

Ben makas aralığından dolayı bankadan da işlem yapamıyorum para kazanamıyorum diyen arkadaşların yapmanız gereken bir şeyler var ama bu lisansı olmayan kaldıraç uygulayan şirketlerden işlem yapmanız anlamına gelmiyor. Lisansı olmayan şirketlerden yaparsanız paranızın bir sabah buhar olduğunu görebilirsiniz. BDDK'nın internet sayfasında lisansı olan şirketlerin listesi var. Eğer bu işlemlerden yapacaksanız BDDK'nın sayfasında adı olan şirketler üzerinden yapın."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!