banner2

Son dakika: Ünlü ekonomist yeni yatırım aracını duyurdu! Dolar, euro ve altını 2'ye katlayacak 

Altın ve dolara ilişkin yaptığı yorumlarıyla tanınan Finans Analisti İslam Memiş, yatırımcıların değerlendirmesini istediği yeni yatırım aracını açıkladı.

Ekonomi 29.11.2022, 17:20
Abone ol
Son dakika: Ünlü ekonomist yeni yatırım aracını duyurdu! Dolar, euro ve altını 2'ye katlayacak 

Altın, dolar, euro ve diğer yatırım araçlarına ilişkin görüşleri geniş bir kitle tarafından takip edilen Finans Analisti İslam Memiş, darphane tarafından hazırlanan Altın Sertifikası'na ilişkin görüşlerini sıraladı.

"500 MİLYON ADET PİYASAYA SÜRÜLDÜ"

Memiş, şu ifadelerde bulundu:

"Darphane sadece madeni para basmıyor, sikke altınlar da basıyor. Cumhuriyet, çeyrek altını, reşat altını... Yakın tarihte farklı sikkeler basarak kaldığı yerden yoluna devam edecek. Modern teknolojiler kullanacak.

Cebimizdeki kimlikler, ehliyetler, pasaportlar, pullar... Bunları da Darphane basıyor" diyen uzman isim, "Bugünkü tanıtımı 'Darphane Altın Sertifikaları'na ayıracağım. 'Bu nedir' diye soruyor insanlar, kafa karışıklığı var. Sertifikalar bildiğin sertifika. Bu sertifikalardan 500 milyon adet piyasaya sürüldü."

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI AMAÇLANIYOR

"Bir gramdan başlar, 1 kilograma kadar altın gider" diyen Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü, "24 ayar altınları biriktirmiş ve almış oluyorsunuz. Kuyumcudaki paket gram altınlardan bahsediyorum. Bunlar birikiyor karınız oluyor. Gram altın yükseliyor, kar üzerinde devletin bir vergilendirmesi yok. Fiziki olarak gidip teslim alamıyorsunuz, bu kez ayağa hizmet çağırıyorsunuz. 'Bana getirebilir misiniz' diyorsun, nakliye masrafını verip hizmet size sunulacak.

Amaç, fiziki altın biriktirmesin vatandaşlar, bunlar ekonomiye katkısı olmayan emtialar olmasın hedefleniyor" diyen uzman isim, "Bu uygulama, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için yapılan bir uygulama. Borsa İstanbul'un işbirliği ile Darphane bu işi yapıyor. Sizin birikimleriniz var bankadan gram altın alacaksınız. Bu kez almıyorsunuz, Borsa İstanbul'dan alıyorsunuz. Nasıl bir avantaj var. Bugüne kadar bankaların alım satım makas aralığında uçurumlar var.

"MAKAS ARALIĞINDAN KURTULABİLİRSİNİZ"

Siz bankacılık uygulamasına girince gram altın almaya çalışınca alım satım farkını görebilirsiniz. Bundan rahatsız yatırımcılar. Bu makas aralığından kurtulabilirsiniz. Darphane'nin altın sertifikası ile kurtulabilirsiniz. Alım satım makas aralığı yüzde 5. Bankalar gibi değil.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!