banner2

Son dakika: Brent petrol yeniden zirve yaptı! 54 TL birden yükseldi

Dün 97,42 dolar seviyelerine kadar çıkan brent petrol fiyatı günü 96,59 dolar seviyelerinde kapatmıştı. Bugün 96,02 dolarla güne başlayan brent petrol düne göre yüzde 0,6 oranında düşüş yaşadı.

Ekonomi 19.08.2022, 10:20 19.08.2022, 10:36
Abone ol
Son dakika: Brent petrol yeniden zirve yaptı! 54 TL birden yükseldi

Brent petrol güne 96,02 dolar seviyelerinden başladı. Dün günü 96,59 dolarla kapatan brent petrolde yüzde 0,6 oranında azalış görüldü. 93 dolar (54 TL) seviyelerinden artışa tekrar geçen brent petrolde artışın devam edeceği düşünülüyor. 

OPEC PETROL ARZINI ARTIRMAYI PLANLIYOR 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun planlanan üretim artışı da fiyatları baskılıyor. Grup, 3 Ağustos'taki toplantısında petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı almıştı. OPEC+ bir sonraki toplantısını 5 Eylül'de gerçekleştirecek.

ABD PETROL İHRACATINI ARTIRIYOR 

Ayrıca, ABD'nin rekor ham petrol ihracatı, Libya'da üretimin yeniden başlaması ve Rusya ile İran'dan az da olsa devam eden ihracat, küresel arz daralması endişelerini hafifleterek fiyatları baskılıyor.

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki petrol üretiminin günlük 1 milyon 200 bin varilin üzerine çıktığını, İran ise nükleer müzakerelerin sonuçlandığını ve anlaşma sürecinin başladığını duyurmuştu.

NÜKLEER ANLAŞMA PETROL FİYATLARINI ETKİLİYOR 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma konusunda ABD'nin yanıtını beklediklerini belirterek, "İran'ın anlaşmadaki ekonomik çıkarlarının sağlanması ve kırmızı çizgilerine riayet edilmesi halinde Viyana'da yeni bir aşamaya gireceğiz." dedi.

Öte yandan, ABD'nin petrol stoklarında geçen hafta beklenenden fazla düşüş olması fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor. Stoklar, ülkenin geçen hafta günde 5 milyon varillik rekor petrol ihracatı yapmasıyla keskin bir şekilde düşmüştü.

Brent petrolde teknik olarak 96,30 ile 96,45 dolar aralığının direnç, 95,94 ile 95,73 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!