banner2

Son dakika: Beklenen oldu! Brent petrol yine o seviyelere yükseldi

Dün 89,78 dolara kadar çıkan brent petrol fiyatları günü 88 dolarla kapatmıştı. Brent petrol bugün güne yükselerek 89 dolarla başladı. Yaşanan yükselişin benzin, motorin ve LPG fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Ekonomi 04.10.2022, 10:16
Abone ol
Son dakika: Beklenen oldu! Brent petrol yine o seviyelere yükseldi

Brent petrol tekrar yükseliş ivmesine girdi. Dün 88 dolarla günü kapatan brent petrol fiyatları bugün güne yükselerek 89 dolarla girdi. 

Fiyatlardaki yükselişte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun çarşamba günü yapacağı toplantıda arzda kesinti yapacağı beklentisi etkili oldu.

1 MİLYON VARİL ARZ EKSİĞİ OLACAK 

Yatırımcılar, OPEC+ grubunun, 2020'den bu yana ilk defa yüz yüze gerçekleştireceği toplantıda fiyatları desteklemek için günlük 1 milyon varilin üzerinde üretim kesintisine gidebileceğini tahmin ediyor.

Grup, son toplantısında ekim ayı için günlük 100 bin varillik üretim kesintisi kararlaştırmıştı.

Öte yandan, uzmanlar resesyon beklentileri, küresel piyasalarda Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ortaya çıkan belirsizlikler ve dolar endeksindeki yükselişin fiyatlardaki mevcut dalgalanmaları sürdüreceğini tahmin ediyor.

FAİZLERİ ARTIRMA KARARLARI EKONOMİYİ DURGUNLUĞA SÜRÜKLEYECEK 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), dün yayımladığı raporda, gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmesinin küresel ekonomiyi resesyona ve ardından uzun süreli durgunluğa itme riski taşıdığını bildirdi.

UNCTAD'ın raporunun ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva da ABD Merkez Bankasını (Fed) politikalarında son derece ihtiyatlı olmaya ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Brent petrolde teknik olarak 89,48 ile 89,56 dolar aralığının direnç, 89,26 ile 89,12 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!