banner2

Son dakika: Bakan Nebati'den Türkiye Yüzyılı mesajı! 'Rekorlar kırmaya devam ediyoruz'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında önemli açıklamalarda bulundu. Nebati, 'İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorlarını ardı ardına kırmaya devam ediyoruz' sözlerini kaydetti.

Ekonomi 21.12.2022, 10:24 21.12.2022, 12:56
Abone ol
Son dakika: Bakan Nebati'den Türkiye Yüzyılı mesajı! 'Rekorlar kırmaya devam ediyoruz'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında konuştu. 

'İHRACATTA REKORLAR KIRMAYA DEVAM EDİYORUZ'

Nebati burada yaptığı konuşmada, iktisadi zaferler kazanmaya devam ettiklerini belirterek şu ifadelere yer verdi: 

İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorlarını ardı ardına kırmaya devam ediyoruz. 20 yıldan bu yana ülkemizin dört bir yanını imar ediyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluş arefesinde alınan kararların önemli bir kısmı günümüz koşullarında da yol gösterici şekildedir. Milli sanayi teşvik edilmeli, milli kaynaklar değerlendirilmeli, çiftçi ve yatırım yapmak isteyenlere kredi verilmeli ve bu amaçla banka kurulmalıdır. Gümrük tarifeleri milli sanayinin kalkınmasına yönelik güncellenmelidir. Alınan bu kararlar geride bırakılan onca sıkıntıya rağmen milletin azminin ne kadar yüksek olduğunun açık göstergesidir. 

'TÜRKİYE YÜZYILI'NA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ' 

Diğer yandan Türkiye Yüzyılı'na emin adımlarla ilerlediklerini belirten Nebati şu sözleri kaydetti: 

Bugün hem ülkemiz hem de dünya tarihi için kritik dönüm noktasındayız. Tüm dünya salgını atlatıp toparlanma sürecine girerken enerji ve gıda politikalarındaki istikrarın öneminin arttığı süreçteyiz. Son 20 yılda büyük altyapı yatırımlarını devreye geçirmiş, Türkiye Ekonomi Modeli'nin ilk yılını başarıyla tamamlamış ve Türkiye Yüzyılı'na emin adımlarla ilerliyoruz. Bizler bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen, istiklal ve değerleri uğrunda şehitliğe gitmeyi bilen milletin evlatlarıyız.

'ONLAR YIKIYOR BİZ İNŞA EDİYORUZ'

İzmir İktisat Kongresi'nin yapıldığı binanın yeninde inşa edildiğini belirten Nebati şöyle konuştu: 

Kongrenin düzenlendiği bina 1979 yılında belediye tarafından yıktırılmış. 1. İzmir İktisat Kongresi'nin gerçekleştirildiği binayı aynı yerinde hızla inşa ediyoruz. İnşallah en kısa sürede bu bina tamamlanmış olacak. Onlar yıkıyor biz inşa ediyoruz. Biz inşa etmekle kalmıyoruz, temelini sağlam tutup aynı zamanda içini en iyi şekilde doldurup dünyaya örnek teşkil ediyoruz.

100. YILINDA İZMİR İKTİSAT KONGRESİ YENİDEN YAPILACAK 

İzmir İktisat Kongresi'nin 100. yılında yeniden yapılacağını belirten Nebati şu sözleri kaydetti: 

17 Şubat 2023 tarihinde yine aynı yerde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde tüm milletimize mal olacak geniş bir katılımlı iktisat kongresini düzenleyeceğiz. Bu binanın yeri sayın valiliğimiz tarafından Nisan ayında otopark olarak işletilirken satın alınmış ve o günden itibaren hazırlıkların başladığı sürecin ilk adımı atılmış inşaatı hızlıca devam eden bina asli unsuruyla İzmir ve Türkiye'mize kazandırmış olacak. Esasen bizim tüm gayemiz bizzat milli mücadele ruhundan kök bulmuş aynı ruh ve heyecanla ilerlemiştir. 

'ENERJİ VE GIDA FİYATLARI TARİHİ ZİRVEYE ÇIKTI' 

Diğer yandan enerji ve gıda fiyatlarının tarihi zirveleri zorlayadığını belirten Nebati şu sözlere yer verdi: 

2020 yılında salgınla başlayan sürecin tüm dünyada ne tür sorunlara yol açtığına hep birlikte şahitlik ettik. Enerji ve gıda fiyatları tarihi zirveleri zorlarken tedarik sorunları küresel ölçekte hissedilmeye devam ediliyor. Küresel ölçekte yaşanan en derin sarsıntılar bu dönemde gerçekleşiyor.

'G20 ARASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE OLDUK'

Türkiye'nin diğer ekonomilere göre pozitif olarak ayrıştığını belirten Nebati şöyle konuştu:

Çok şükür bir yılın sonunda geldiğimiz neticede dünya ekonomilerinin birçoğundan pozitif ayrışmış durumdayız. Kesintisiz büyüme kaydederek G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke oldu. İstihdam ve ihracat Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız önlemlerle onun da boynunu aşağı doğru kırmış durumdayız. Enflasyonun önümüzdeki aylarda çok daha belirgin şekilde düşeceğini hep birlikte göreceğiz.

'TÜRKİYE OYUN KURUCULARDAN BİRİ KONUMUNDADIR'

Türkiye'nin oyun kurucu ülkelerden biri olduğunu belirten Nebati şu sözleri aktardı: 

Yabancı para mevduat oranını yüzde 50'nin altına geriletmiş olduk. Türkiye Ekonomi Modeli ve zamanında atılmış stratejik adımlarımızla bunları başardık. Bizim politikalarımızın odağında milletin refahı yer almış, temel hedefimiz daha güçlü Türkiye'yi beraberce inşa etmek olmuştur.

Bizler son 20 yılda bu şiarla ilerledik. Ülkemiz için geceli gündüzlü çalışmaya durmaksızın devam ettik. Yerli ve millilikteki anlayışımız ortadadır. Böylece 20 sene evvel ancak yüzde 20'lerde olan savunma sanayindeki yerlilik oranı yüzde 80'lere kadar taşındı. Savaş uçaklarımızı, Kızılelma'mızı, barajları, köprüleri 20 yıl içinde eser ve hizmet siyasetimizle gerçekleştirdik.

Bugün Türkiye kurulan oyunların parçası olmanın ötesinde oyun kurucularından biri konumundadır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!