banner2

Otomobil alacaklara Toyota'dan son çağrı! Ocak ayından itibaren...

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, otomobil sektöründeki gidişata ilişkin açıklamalarda bulunarak yılbaşını işaret etti. ÖTV, araçlara gelen zam ile ilgili pek çok konuya değinen Bozkurt, 300 euroluk zammın Türkiye'de 10 bin TL zam olarak yansıdığını belirtti.

Ekonomi 07.11.2022, 11:54
Abone ol
Otomobil alacaklara Toyota'dan son çağrı! Ocak ayından itibaren...

Dünyanın en değerli otomobil markalarından olan Toyota'nın Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt otomobil sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

TÜRKİYE PAZARI KÜÇÜLEBİLİR 

Habertürk'e konuşan Ali Haydar Bozkurt, otomobillerin bir yatırım aracı haline geldiğini belirterek ÖTV'nin otomobil piyasasına etkisini şu sözlerle açıkladı: 

Avrupa'da resesyon nedeniyle pazar daralırsa, orada satılamayan araçları buraya getirmek gibi bir planımız yok. Aksine, orada pazarın küçülmesi Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkiler. Avrupa'daki üretimlerin kısılması ise Türkiye pazarını küçültebilir. Yurtdışındaki üretim maliyetlerinin artışı, her ay araçların euro bazındaki fiyatlarını artırıyor. Üretim kısıtı var, baz fiyatlar artıyor. Araçlara 300 euro gelen zam, ÖTV sistemi yüzünden tüketiciye 10 bin TL zam olarak yansıyor. Bu bir dönem daha devam edecek gibi görünüyor.

OTOMOBİLE ULAŞIM ZOR OLMAMALI 

Diğer yandan Bozkurt, kredi ile ilgili de şu sözlere yer verdi: 

Kredi erişimlerinde sıkıntı yaşanıyor, otomobile ulaşımın bu kadar zor olmaması lazım. Araç almak isteyenlerin krediye erişiminin kolay olması gerekli. Kurumsal satışlarda da kredilerde sıkıntı yaşanıyor. Yüksek faizlere rağmen tüketici kredi almak istiyor, ama veren yok. Yüzde 80 enflasyon olan bir ülkede hiçbir kurum yüzde 20-25 seviyesinden kredi vermek istemiyor.

OTOMOBİL YATIRIM ARACI OLMAMALI 

Araç talebinin yatırım için alanlar sebebiyle azalmadığını belirten Bozkurt şöyle konuştu: 

Kasım ve aralıkta mucizevi bir araç sayısı bulunamaz ise, pazar geçen yılın az altında, 750 bin adetlerde biter. Toyota olarak biz de 50 bin adet gibi satışa ulaşırız, araç olsa 80 bin adet de satardık. 2023'te ise pazarda en fazla 800 bin adetlik satış bekliyoruz. Hem ihtiyaç hem de paranın değerini korumak için alanlar sebebiyle araç talebi düşmüyor. Bize göre otomobil yatırım aracı olmamalı ama mevcut şartlarda o hale geldi.

FİYATLAR YILBAŞINDA ARTACAK 

Diğer yandan Bozkurt'un bu açıklamaları ışığında otomobil pazarına yılbaşından itibaren zam gelmesi bekleniyor. Üretim azalırken talebin artması fiyatların artmasında baş etken olarak görünüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!