Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan son dakika döviz kuru açıklaması! 'TL'ye evrilecek'

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerindeki döviz sözleşmelerinin, Türk Lirası’na çevrilmesini istediklerini söyledi.

Ekonomi 01.05.2022, 13:20
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan son dakika döviz kuru açıklaması! 'TL'ye evrilecek'

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

KAVCIOĞLU: “TL’YE EVRİLECEK”

Gazeteci Süzer'in, “Liralaşma stratejisi kapsamında, her alanda TL’nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler hala dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL’ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, şu yanıtı verdi:

“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. Türkiye'nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!