banner2

Maden işçilerinin ailelerine dev destek! Borçlar silinecek koşulsuz aylık bağlanacak

Hükümetten madenci ailelerine büyük destek geliyor. Hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine hiçbir koşul aranmaksızın ölüm aylığı bağlanacak, prim borçlarının tamamı silinecek. Öte yandan hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir kişilik istihdam hakkı tanınacak.

Ekonomi 29.10.2022, 09:06 29.10.2022, 09:26
Abone ol

Geçtiğimiz günlerde Bartın'da meydana gelen maden faciası sonrası 41 işçi şehit düşerken Türkiye'nin yüreği yandı. 41 kişiye mezar olan maden faciası sonrası önemli bir adım atıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen önergeyle madenci yakınlarına desteğin kapsamı genişledi, 2003 öncesi, 2014 sonrası sınırlaması da kaldırıldı.

KOŞULSUZ ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANACAK

Sınırlamanın kaldırılmasının ardından desteklerden Haziran 2003 ve Mayıs 2014 tarihleri arasındaki kazalarda hayatını kaybeden madencilerin aileleri de yararlanacak. Düzenlemeye göre, kömür ve linyit madenlerinin yeraltı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen madencilerin ailelerine, hiçbir koşul aranmaksızın ölüm aylığı bağlanacak.

PRİM BORÇLARI SİLİNECEK

Yapılan düzenlemeyle madencilerin SGK'ya olan prim borçları da silinecek. Yürürlükteki düzenlemede çocuklarından anne babaya ölüm aylığı için her türlü kazanç ve irattan elde edilen gelirin asgari ücretin net tutarından daha az olması, SGK'dan aylık, gelir bağlanmaması gerekiyor. Artık bu kurallar uygulanmayacak. Hem ölüm aylığı, hem ölüm geliri bağlananlar yüksek olanın tamamını, düşük olanın yarısını alacak.

YAZILI BAŞVURU ŞART

Madenci yakınlarının yasa değişikliğinden yararlanarak ölüm aylığı bağlatabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı talepte bulunmaları mecburi. Talepte bulunanlara gelir ve aylık bağlanacak.  

KAMUDA İŞÇİ OLARAK İSTİHDAM EDİLECEK

Öte yandan hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir kişilik istihdam hakkı tanınacak. Ölen kişinin yakınlarından biri kamuda sürekli işçi olarak istihdam edilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!