Yandex Metrica

Sitede Ara

Günde 350 bin varil üretilecek: Komşudan Türkiye'ye petrol teklifi!

Günde 350 bin varil üretilecek: Komşudan Türkiye'ye petrol teklifi!

Irak Hükümeti, Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı'nı yeniden canlandırmak için kolları sıvadı. Irak Petrol Bakan Yardımcısı Besim Muhammed, Kerkük ve diğer sahalardan çıkan petrolü Ceyhan'a taşıyacak ve 2014 yılından beri kapalı olan boru hattını ay sonuna kadar onaracaklarını belirtti.  

Ekonomi

19.05.2024, 21:02

Irak Merkez Hükümeti, Kerkük ve ülkenin diğer sahalarında üretilen ham petrolü Adana’daki Ceyhan Deniz Terminali’ne ulaştıran Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı'nı (ITP) nisan sonunda petrol sevkiyatı yapacak şekilde hazır hale getirmek üzere çalışma yaptıklarını açıkladı.

Çin etkisi piyasaları aleve verdi: Altın fiyatları tırmanışa geçti: Şimdi ne olacak? Çin etkisi piyasaları aleve verdi: Altın fiyatları tırmanışa geçti: Şimdi... Haberi Görüntüle

GÜNDE 350 BİN VARİL ÜRETİLECEK 

Yeniden aktif edilecek boru hattıyla birlikte Türkiye'ye günde 350 bin varil petrol gönderme kapasitesi meydana gelecek. Boru hattının onarımlarının tamamlanmasının ardından bu kapasiteye ulaşılması hedefleniyor. Irak Petrol Bakan Yardımcısı Besim Muhammed, Reuters’e yaptığı açıklamasında; “Onarım çalışmaları devam ediyor ve depolama tesisleri de bulunan büyük bir ham petrol pompalama istasyonu tamamlandı. Boru hattının bu ay sonuna kadar faaliyetlerine başlaması ve yeniden petrol akışına hazır hale gelmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı. 

Doların fiyatı 13 TL birden fırlayacak! Yatırımcılar dikkat.. İşte 12 Temmuz 2024 döviz kurları Doların fiyatı 13 TL birden fırlayacak! Yatırımcılar dikkat.. İşte 12... Haberi Görüntüle

DEAŞ SALDIRILARI NEDEİYLE PETROL AKIŞI DURMUŞTU 

Bakan Muhammed, yürütülen çalışmaların boru hattını tam kapasiteye geri getirme operasyonlarının ilk aşaması olacağını belirtti. 2014'te DEAŞ saldırıları nedeniyle petrol akışının durduğu ITP hattının Irak topraklarından geçen kısımlarında sızıntıların tespit edildiği söylendi. Bu nedenle, Kerkük'ten Selahaddin ve Musul vilayetleri üzerinden Türkiye sınırına kadar uzanan hasarlı bölümleri onarmak için çalışmalar hızlandırıldı.

Temmuz ayı bedelli askerlik ücretleri belli oldu! 2024 Bedelli askerlik ücretleri açıklandı! Temmuz ayı bedelli askerlik ücretleri belli oldu! 2024 Bedelli askerlik... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'IN IRAK ZİYARETİ ÖNCESİ YAPILMASI DİKKAT ÇEKTİ 

ITP hattına ilişkin anlaşma 2025'te sona erecek. Faaliyetlerin yeniden başlatılması, anlaşmayı uzatma görüşmelerinin parçası olarak ele alınabilir. Bu gelişmelerin, Ankara ile Bağdat arasında yoğun diplomasi trafiği yaşanan dönemde olması dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ay Irak’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Habere Tepki Ver

142

5

5

7

0

0

2

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading