Flaş gelişme! Bakanlıktan son dakika altın kararı

Hazine ve Maliye Bakanlığı yurt içi tasarrufların çoğaltılması için adım atılacağını duyurdu. Yapılan duyuruya göre yurt içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi için çeşitli yöntemler geliştirdiğini söyledi.

Ekonomi 21.05.2022, 14:56 21.05.2022, 14:58
Abone ol
Flaş gelişme! Bakanlıktan son dakika altın kararı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) üyesi bankalara doğrudan satış usulüyle altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı yapacak.

BAKANLIK RESMİ İNTERNET SAYFASINDAN DUYURDU

Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi internet sitesinde durulan açıklamaya göre, sermaye piyasalarının gelişimine destekte bulunulması, yurt içi tasarrufların çoğaltılması, yatırımcı tabanının büyütülmesi ve finansman araçlarının çoğaltılması için başta emeklilik ve yatırım fonları bulunurken kurumsal yatırımcılara yönelik valör tarihi 25 Mayıs 2022 olan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı yapılacak.

Bahsi geçen senetlerin ihracı KMKTP üyesi bankalara doğrudan satış yoluyla yapılacak, yatırım ve emeklilik fonları gibi diğer kurumsal yatırımcılar isteklerini bu bankalar yoluyla Bakanlığa iletebilecek. Talepler, KMKTP üyesi bankalarca 23 Mayıs 2022 saat 14.00'e kadar Bakanlığa faks veya e-posta aracılığıyla yönlendirilecek.

Altın tahvilleri ve altına dayalı kira sertifikaları, BIST tarafından kararlaştırılan özelliklere uygun olan Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) sertifikalı asgari 995/1000 saflıktaki (995/1000 saflık dahil) ve ağırlığı asgari 1 kilogram olan altınlar karşılığında ihraç edilecek.

EKSİK OLURSA ARADAKİ FARK TL OLARAK TAMAMLANACAK

İhraç kapsamında yatırımcı tarafından getirilecek altınların talep toplama tarihiyle halihazırda BIST nezdindeki fiziki altınlardan oluşması, ihraca konu edilecek altınların 1000/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 995 gramın tam katı olması gerekecek. Bunun olmadığı durumlarda yatırımcının isteği, Bakanlıkça uygun görülmesi halinde ve aradaki farkın Türk Lirası olarak tamamlanması şartıyla kabul edilebilecek.

Aynı şekilde, ihraca konu edilecek altınların 995/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 1 kilogramın tam katı olması koşulu aranacak. Toplam ağırlığın 1 kilogramın tam katından eksik olması durumunda oluşacak farkın giderilebilmesi için, bu farkın valör tarihi için geçerli olan 995/1000 saflıktaki altın fiyatı esas alınarak hesaplanacak olan Türk Lirası karşılığı, yatırımcı tarafından Bakanlığa ödenecek ve böylelikle belirlenen değere ulaşması sağlanacak.

TÜRKİYE CUMHURİYET BANKASI TARAFINDAN İLETİLECEK

Yatırımcılara valör tarihinde 1000/1000 saflıktaki 1 gram altın için 1 tahvil/kira sertifikası ihraç edilecek. Bu kapsamda 995/1000 saflıktaki her 1 kilogram altın karşılığında 995 tahvil/kira sertifikası ihracı yapılacak. İhraç edilecek senetler, BIST Borçlanma Araçları Piyasası'nda 995 nominal menkul kıymet ve katları olarak işlem görebilecek, Merkezi Kayıt Kuruluşunda 995 ve katı olarak kayden saklanacak.

İtfa tarihinde yatırımcılara, hesaplarında bulunan 995 altın tahvili/altına dayalı kira sertifikası karşılığında, belirtilen şartlara uygun olan LBMA sertifikalı 995/1000 saflıkta 1 kilogramlık külçe altınlar teslim edilecek. Senetleri almaya hak kazanan bankalara, satış tutarları bilgisi 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü Merkez Bankası Ödeme Sistemleri İhale Sistemi vasıtasıyla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından iletilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!