Fahiş kiraya karşı ucuz konut müjdesi! Düğmeye basıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak

3 bakanlık, fahiş kiralara karşı alınacak tedbirleri masaya yatırmak için dün bir araya geldi. kira artışlarını ele aldı. Kira artış oranları için yeni düzenleme hazırlığı başladı. Ucuz konut formülü yakında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak

Ekonomi 25.05.2022, 08:13 25.05.2022, 10:45
Abone ol
Fahiş kiraya karşı ucuz konut müjdesi! Düğmeye basıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı yetkilileri, kira artış oranlarına ilişkin düzenleme için dün akşam saatlerinde bir araya geldi. Toplantı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında basına kapalı olarak yaklaşık 2 saat sürdü.

Bakan Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığından ilgili bürokratların katıldığı toplantıda, kira artış oranları ve kiralama hükümlerine ilişkin düzenlemenin görüşüldüğü öğrenildi. Ortaya çıkan formüllerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduktan sonra son şeklini alması ve kamuoyuna açıklanması planlanıyor.

DENETLEME MEKANİZMASI KURULACAK

Borçlar Kanunu'na göre 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE'ye göre yapılıyor. 5 yıldan sonra ev sahipleri isterse, yeni kira tespiti yapıyor. Bu da rayiç bedel üzerinden gerçekleşiyor. Ancak, enflasyondaki artış nedeniyle ev sahipleri yüksek artışa zorluyor. Bunun denetlenmesi için de mekanizma kurulabileceği belirtiliyor.

HOLLANDA MODELİ ELE ALINDI

Dar gelirli vatandaşları rahatlatmak için gerçekleştirilen toplantıda, alternatifler de masaya yatırıldı. Özellikle Hollanda'nın tavan fiyat modelinin Türkiye'de uygulanması ve yine Avrupa ülkelerinde uygulanan sosyal konut üreterek kiraya verilmesi masaya yatırıldı.

UCUZ SOSYAL KONUT

Bunun TOKİ ve belediyeler üzerinden yapılması, bu kurumların sadece kiraya verilmek üzere ucuz konut üretmesi de gündem maddeleri arasında. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyetinin düşük olması planlanıyor.

İL İL MERCEK ALTINA ALINACAK

Öte yandan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere öncelik verilecek. Yeni evler için bölgedeki fiyatlara göre fiyat belirlemesi yapılacak. Ev sahibinin tadilat veya başka bahanelerle kiracıyı evden çıkarması önlenecek. Düzenlemeye aykırı hareket edenlere karşı para cezası uygulanacak. Sektörden ve sahadan gelen görüşlerin ardından son şekil verilerek kampanyaya dönüştürülecek düzenlemenin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kamuoyuyla paylaşacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!