Erken emeklilikte son dakika! Resmen belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca çalışanb için kritik önem arz eden RYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bilgin, EYT ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek masada 3 formülün olduğunu ifade etti.

Ekonomi 29.07.2022, 11:43
Erken emeklilikte son dakika! Resmen belli oldu

EYT ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den konuya ilşkin kritik açıklamalar geldi. 

EYT'LİLER YAŞ ŞARTI ARANMADAN EMEKLİ OLMAYI TALEP EDİYOR

Emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilik koşullarında 1999'da yapılan değişikliğin geçmişe dönük uygulanmasına son verilmesini, yaş şartı aranmadan, sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını sağlayıp emekli olmayı talep ediyor.

MASADAKİ 1. FORMÜL

8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların istenilen yaş koşulunun kademeli olarak düşürülmesi

MASADAKİ 2. FORMÜL

Aylıklarda belli oranda kesinti yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi kapsamında, kesitinin emeklilik süresi dolana kadar sürmesi de dünyadaki diğer örnekler arasında.

MASADAKİ 3. FORMÜL 

Bunun için önce çıkan seçenek şu ki erkeklerde 9 bin kadınlarda ise 7 bin 200 prim gün sayısını yerine getirenlerde yaş koşulu aranmaksızın emeklilik yolunun açılması.Bu kapsamda eksik prim günü olanlarında borçlanma yoluyla prim günlerini tamamlayabilecekleri dikkat çekiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!