banner2

Erdoğan müjdeyi verdi: Vatandaşlık maaşı ödemesi başlanacak! Gelir seviyesine göre ödeme… Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecinde vatandaşa kolaylık sahlayacak müjdeler hayata geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere 10 gb ücretsiz internet, evlenen çiftlere kredi desteği, ev hanımlarına emeklilik fırsatı, asgari ücret ve memur maaşlarına düzenlemeleri vatandaş merakla bekliyor. Peki bu desteklere kimler başvurabilecek, şartlar neler?

Ekonomi 31.05.2023, 14:53
Abone ol
Erdoğan müjdeyi verdi: Vatandaşlık maaşı ödemesi başlanacak! Gelir seviyesine göre ödeme… Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

14 Mayıs seçiminde cunmhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan hiçbirinin yüzde 50 üzeri oy alamaması seçimin ikinci tura sarkmasın neden olmuştu. 28 Mayıs Pazar günü yapılacan cumhurbaşkanlığı ikinci seçiminde yüzde 52 oy alan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı görevine devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde yeni dönem başlıyor. Durum böyle olunca akılllara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği müjdeler geldi. Müjdeler şu şekilde, 'Gençlere 10 gb ücretsiz internet, evlenen çiftlere kredi desteği, ev hanımlarına emeklilik fırsatı, asgari ücret ve memur maaşlarına düzenlemeler' Peki bu desteklere kimler başvurabilecek, şartlar neler?

GENÇLERE ÜCRETSİZ İNTERNET

Yükseköğrenimdeki gençlere bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlanacak. Gençlere aylık 10 gb internet ücretsiz verilecek. Üniversiteli gençlerin sosyal faaliyet alanlarına erişimini kolaylaştıracak 'Gençlik Kartı' uygulaması başlatılacak. Bu karta sahip olan gençler tiyatro, sinema gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz veya indirimli yararlanacak.

EVLENENLERE KREDİ DESTEĞİ

Evlenmek isteyen gençlere 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli, faizsiz 150 bin lira kredi imkanı verilecek. Bu fırsat evlenecek bütün çiftler için geçerli olacak. Hangi yaşta olursa olsun evlenenler devlet desteğinden yararlanacak.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve primi de bulunmayan ev kadınları için sigorta sistemi devreye alınacak. Anneler isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak. Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Ev kadınları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

MEMUR MAAŞLARINA ZAM

Temmuz döneminde enflasyon farklarının yanında refah payı, seyyanen artışlarla yeni emekli ve memur maaşları netleşecek. Kamu işçisine verilen yüzde 45'lik zam oranı referans alınacak. En düşük memur maaşı net 22 bin liraya yükselecek.  Memura verilecek bir diğer destek ise kira yardımı. Asgari ücret ve emeklilerin maaşlarında da artış yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!