banner2

Elektrik faturanız 116 TL'nin üstündeyse yaşadınız! Sadece bunu yaparak düşük fiyatla fatura ödeyebileceksiniz

Yıllık elektrik tüketimi 1100 kilovatsaatin (kWh) üzerinde olan tüketicilere müjde niteliğinde bir haber var. Elektrik tedarik şirketini değiştirip daha düşük fiyattan elektrik kullanma imkanına sahip olabiliyor. Uzmanlar, konuya ilişkin detayları sıraladı. İşte düşük fiyattan elektrik kullanmak için gerekli

Ekonomi 02.04.2022, 10:12
Abone ol
Elektrik faturanız 116 TL'nin üstündeyse yaşadınız! Sadece bunu yaparak düşük fiyatla fatura ödeyebileceksiniz

EPDK, 2022 yılı için elektrikte serbest tüketici limitini yıllık 1100 kilovatsaat (kWh) olarak belirledi. Buna göre, aylık olarak yaklaşık 116 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen vatandaşlar, serbest tüketici olma hakkını kazanarak internet aboneliğini değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirip, seçtiği elektrik şirketinin belirlediği tarifeleri kullanabilecek.

DÜŞÜK FİYATTAN ELEKTRİK KULLANIMI

Serbest tüketici, tedarikçiyle kurduğu ikili anlaşmada fiyat, faturalama sıklığı, ödeme kanalları, güvence bedeli ve diğer sözleşme şartlarını serbestçe belirleyebiliyor. Bu kapsamda, serbest tüketiciler için en önemli avantaj düşük fiyattan elektrik kullanımı olarak öne çıkıyor.

FATURAYA DOĞRUDAN YANSIYACAK İNDİRİM SAĞLAYACAK

Milliyet'in aktardığı habere göre, serbest tüketici olmaya hak kazanan mesken, ticarethane ve sanayi tüketicilerinin, tedarikçi bilgilerine www.epdk.gov.tr adresinden ulaşabildiklerini söyleyen EPDK yetkilileri, “Burada asıl unsur, tüketici kendi tüketim alışkanlıklarını biliyorsa tedarikçiye ona uygun olarak talepte bulunabiliyor. Şöyle ki serbest piyasada elektriğin düşük olduğu fiyatlarda tüketim yapabilen tüketiciler, gün içinde sürekli enerji tüketen tüketiciye göre çok avantajlı hale gelebiliyor. Bu nedenle kendi tüketim alışkanlıklarına göre tedarikçi seçmek faturaya doğrudan yansıyacak indirim sağlayacaktır” bilgisini verdi.

TEDARİKÇİ DEĞİŞTİRMEK ELEKTRİKTE KESİNTİYE NEDEN OLMUYOR

Ayrıca tedarikçi değiştirmenin veya mevcut tedarikçinin anlaşmayı feshetmesinin elektrikte bir kesintiye neden olmadığına dikkat çeken yetkililer, serbest tüketici hakkının kullanılıp kullanılmamasının elektrik enerjisinin fiilen kesilmesine neden olmadığını söyledi.

TEDARİKÇİLERİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTEYENLER İÇİN NEMLİ UYARI

Tedarikçilerini değiştirmek isteyen ev tüketicileri, teklifi veren tedarikçinin tedarik veya üretim lisansına sahip olup olmadığını EPDK sitesinden kontrol edebiliyor. Serbest tüketicileri, tedarikçi tarafından sunulması gereken Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ekinde yer alan Tüketici Hakları Bilgilendirme Formu'nu, İkili Anlaşma Ön Bilgilendirme Formu'nu ve Fiyat Karşılaştırma Formu'nu dikkatli değerlendirmeleri ve ikili anlaşmayı detaylı incelemeleri konusunda uyaran EPDK yetkilileri, “Tedarikçilerini değiştirmek isteyen serbest tüketicilere, tüketim alışkanlıklarına göre teklifin uygunluğunu kontrol etmelerini ve anlaşma sonrası gelen faturalardaki kalemlerin yapılan ikili anlaşmaya uygunluğunu takip etmelerini öneriyoruz” görüşünü paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!