banner2

Büyük kriz kapıda: Rusya Merkez Bankası 300 milyar dolara erişemiyor

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, yaptırımlar nedeniyle yaklaşık 300 milyar dolarlık uluslararası rezervlere erişemediklerini kaydetti.

Ekonomi 13.03.2022, 22:31 13.03.2022, 22:46
Abone ol
Büyük kriz kapıda: Rusya Merkez Bankası 300 milyar dolara erişemiyor

Ukrayna işgali sonrası ABD ve Avrupa'nın Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımlar Merkez Bankası rezervlerine de uzandı. 

640 milyar dolar toplam rezerve sahip Rusya Merkez Bankası yaptırımlar nedeniyle bunun yaklaşık yarısına erişim sağlayamıyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, yaptırımlar nedeniyle yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki uluslararası rezervi kullanamadıklarını söyledi.

PARANIN BİR KISMI ÇİN'DE

Siluanov, Rus devlet kanalı Rossiya-1’e yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ve Avrupa Birliği tarafından dondurulan rezervlerine ilişkin konuştu.

Rusya'nın toplam 640 milyar dolar civarında rezerve sahip olduğuna işaret eden Siluanov, "Şimdi rezervlerin 300 milyar dolarını kullanamıyoruz. Rezervin bir kısmı da Çin'de ve Batı şimdi Çin'e bu rezerve erişimimizi kısıtlaması için baskı yapıyor" dedi.

Anton Siluanov, "Batılı pazarlar kapandığı için Çin ile iş birliğinin katlanarak artacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Siluanov, 10 Mart'ta yaptığı açıklamada, ülkesinin rezervlerine tekrar erişememesi halinde dış borçlarını rubleyle ödeyeceklerini söylemişti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!