banner2

Çocuklara matematiği sevdirme yolları... Öğretmenin yaklaşım tarzı, çocuğun matematiği sevmesi üzerinde büyük etkiye sahip!

Eğitim sürecinin en zorlu derslerinden olan matematik, çocukta bu derse karşı ilgi ve sevgi yoksa okul hayatını zora sokabilir. Peki matematik dersini sevdirmek için neler yapılabilir? Öğretmenlerin tutumu bu konu üzerinde nasıl bir etkiye sahip?

Eğitim 06.08.2022, 18:37 06.08.2022, 23:50
Abone ol
Çocuklara matematiği sevdirme yolları... Öğretmenin yaklaşım tarzı, çocuğun matematiği sevmesi üzerinde büyük etkiye sahip!

Çocuklara matematik nasıl sevdirilir? Matematiği sevdirme yöntemleri nelerdir? Öğretmenler bu konuda çocuğa nasıl yardım etmeli? İşte cevaplar...

Kimi çocuğun en sevdiği kiminin ise nefret ettiği bir ders matematik. Eğitim hayatında mutlaka görülmesi gereken ama bazı öğrenciler tarafından "bu bilgiler benim ne işime yarayacak?" yorumuna sebep olan bu dersi sonradan sevmek mümkün. 

ÇOCUĞUN ÖNCE ÖĞRETMENİ SEVMESİ LAZIM

Matematiği sevmenin ilk şartı, onu anlatacak olan öğretmeni sevmek. Çünkü öğretmenlerin tutumu dersin sevilmesinde çok etkili. Öğretmenini seven bir öğrenci, derste başarılı olmak için olağanüstü bir çaba göstermeye başlıyor. 

İLKOKUL DÖNEMİNDE OYUNLARI KULLANIN

İlkokul dönemi çocuklarında matematiği sevdirmek için oyunlar tercih ediliyor.Bu sayede çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor. Ayrıca oyun metodu sayesinde dersin kalıcılığı da elde edilebilir.

KUMBARA MATEMATİĞİ SEVMEDE ETKİLİ

Çocuğa kumbara hediye etmek de matematik ile arasındaki bağı güçlendirebilir. Bu hem çocuğun matematiği anlamasına yardım ederken hem de onların finansal okur yazarlıklarını da destekler. Her hafta kumbaralarına attıkları parayı küçük bir not defterine yazmalarını isteyebilirsiniz. 

ALIŞVERİŞTE UFAK HESAPLAMALARI ÇOCUĞUNUZ YAPSIN

Çocukla alışverişe gittiğinizde aldığız meyveleri saymasını isteyebilirsiniz. Veya alışverişe başlarkenki bütçenizi ona söyleyip alışveriş sırasında bazı ufak hesaplamaları yapmasını sağlayabilirsiniz. 

ÖDÜL METODU SIK KULLANILIYOR

Aileler tarafından ödül metodu da matematiği sevdirmek için sıklıkla uygulanıyor. Çocukları ödüllendirmek için illa maddi bir şey verilmesi gerekmiyor. Söylenen güzel sözler bile çocuk nezdinde bir ödül olarak değerlendirilebilir. Bir çocuğa çok çalışkan olduğunu, çok başarılı ve dikkatli olduğunu söylemek de ödül yerine geçer.

ÖN YARGILI YAKLAŞMASINA FIRSAT VERMEYİN

Hangi yaş grubunda olursa olsun, çocuklara matematik hakkında önyargılı olmamalarını söylemek çok önemli. Çünkü matematiği canavar olarak gören bir çocuğun bu dersi sevmesi imkansız. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!