2022 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS başvuru şartları ne? KPSS başvuru tarihi ne?

KPSS vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2022 KPSS ne zaman yapılacak diye araştırma yapılıyor. KPSS başvuru ve sınav tarihleri internette en çok arananlar arasında bulunuyor. Peki 2022 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS başvuru şartları ne? KPSS başvuru tarihi ne?

Eğitim 10.05.2022, 09:45 10.05.2022, 10:02
Abone ol
2022 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS başvuru şartları ne? KPSS başvuru tarihi ne?

KPSS 2022 ne zaman yapılacak diye araştırılıyor. Binlerce aday 2022 KPSS başvuru şartları ve KPSS başvuru tarihi ne araması yapılıyor. Çift yıllarda yapılan KPSS sınavına lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları girmektedir. Peki 2022 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS başvuru şartları ne? KPSS başvuru tarihi ne?

2022 KPSS NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS lisans, önlisans ve orta öğretim olarak üç farklı şekilde yapılacak.

KPSS LİSANS NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS lisans oturumları genel kültür-genel yetenek soruları ile gerçekleştirilecek. KPSS genel kültür, genel yetenek sınavı ve eğitim bilimleri testi 31 Temmuz' da yapılacak.

Alan bilgisi sınavı 6-7 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak. 

ÖABT sınavı da 14 Ağustos 2022' de gerçekleştirilecek.

KPSS ÖNLİSANS NE ZAMAN?

KPSS önlisans sınavı 2 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

KPSS ORTAÖĞRETİM OTURUMU NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS ortaöğretim oturumu 6 Kasım 2022'de olacak.

KPSS DHBT OTURUMU NE ZAMAN?

KPSS DHBT 27 Kasım 2022 tarihinde düzenlenecek.

KPSS BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Bu sınav sonucuna göre kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımlarına başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

a) Türk vatandaşı olmak.

b) 18 yaşını tamamlamış olmak.

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.

f) Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmî sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

g) Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!