banner2

Ukrayna'nın ilerleyişi sürüyor! Harkiv'de 300'den fazla yerleşim birimi geri alındı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatında işler terse döndü. Kiev, 6 Eylül'den bu yana Harkiv bölgesinde 300'den fazla yerleşim biriminin, Rus güçlerinden geri alındığını açıkladı.

Dünya 13.09.2022, 23:22 14.09.2022, 00:00
Abone ol
Ukrayna'nın ilerleyişi sürüyor! Harkiv'de 300'den fazla yerleşim birimi geri alındı

Ukrayna'daki savaş tüm şiddetiyle sürerken cepheden gelen haberler gidişatın Ukrayna'nın lehine döndüğü yönünde. Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maliar, 6 Eylül'den bu yana Harkiv bölgesinde 300'den fazla yerleşim biriminin, Rus güçlerinden geri alındığını söyledi.

150 BİN İNSAN KURTULDU

Bakan Yardımcısı Maliar, Ukrayna'nın yeniden kontrolü sağladığı Balakliya şehrinde, Harkiv bölgesinde Rus güçlerine yönelik başlatılan karşı saldırılara ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.6 Eylül'den bu yana yaklaşık 3 bin 800 kilometrekarelik bir alanın Rus güçlerinden geri alındığını dile getiren Maliar, "300'den fazla yerleşim yeri ve yaklaşık 150 bin insanımız, fiilen rehin tutuldukları işgalden kurtarıldı" ifadesini kullandı.

İŞGALDEKİ ALAN YÜZDE 15'E DÜŞTÜ

Maliar, bölgede Rus güçlerine yönelik karşı saldırıların devam ettiğini, Harkiv bölgesinin tamamen geri alınıncaya kadar da süreceğini kaydetti. Harkiv Bölgesi Askeri Yönetim Valisi Oleg Sinegubo, yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun başlattığı karşı saldırı öncesinde Harkiv bölgesinin yüzde 30'nun Rus güçlerinin elinde bulunduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 15 olduğunu aktarmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!