banner2

Süleyman Soylu'nun 'Taziye mesajını kabul etmiyoruz' sözleri soruldu! Pentagon cevap veremedi

ABD Savunma Bakanlığından Pentagon yetkilisi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İstanbul İstiklal Caddesi'ndeki saldırı üzerine “ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin taziye mesajını kabul etmediklerine” ilişkin açıklamasına yönelik soruya yanıt vermekten kaçındı.

Dünya 15.11.2022, 09:50 15.11.2022, 12:13
Abone ol

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde hafta sonu meydana gelen bombalı saldırıda 6 vatandaş hayatını kaybetti, 81 vatandaşımız da yaralandı. Emniyet güçleri olayın ardından Suriye uyruklu olduğu tespit edilen kadın teröristi Küçükçekmece'deki saklandığı evde yakaladı.

SORGUSUNDA HER ŞEYİ İTİRAF ETTİ

Kalleş saldırının faili Suriye uyruklu Ahlam Albashir, sorgusunda talimatı PKK tarafından aldığını itiraf ederken özel olarak yetiştirildiğini belirtti. Saldırganın dört ay önce başka bir teröristle Türkiye’ye geldiği ve saldırı sonrası Yunanistan’a kaçma talimatı aldığı ortaya çıktı.

BAKAN SOYLU: TAZİYE MESAJINI KABUL ETMİYORUZ

Olay yerinde incelemeler bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Amerikan Büyükelçiliğinin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani'yi, terör bölgelerini besleyen ve oradan Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa, kendi senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette tartışılmalıdır." diye konuştu.

TÜRKİYE SORUSUNU YANITLAMAKTAN KAÇINDI

ABD Savunma Bakanlığından Pentagon yetkilisi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İstanbul İstiklal Caddesi'ndeki saldırı üzerine “ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin taziye mesajını kabul etmediklerine” ilişkin açıklamasına yönelik soruya, “Bu brifingin Ukrayna odaklı olmasını istiyorum. Şunu söyleyeceğim, Türkiye halen çok önemli bir müttefik. Sizin Ukrayna dışındaki sorularınızı bu toplantı dışında değerlendirmekten memnuniyet duyarız.” şeklinde yanıt verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!