banner2

Son dakika: İngiltere'nin Moskova Büyükelçisi Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı! Saldırı notası verildi

İngiltere'nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert, Sivastopol'deki Rus Karadeniz Filosu'na yapılan saldırı nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dünya 03.11.2022, 11:32 03.11.2022, 13:25
Abone ol

İngiltere'nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert, Sivastopol'deki Rus Karadeniz Filosu'na yapılan saldırı sebebeiyle Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak saldırı notası verildi. 

BAKANLIK ÖNÜNDE PROTESTO EDİLDİ 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na sabah saatlerinde gelen Büyükelçi Bronnert, binaya girişinde Rus vatandaşları tarafından protesto edildi. 

Bronnert'e karşı yapılan protestoda 'İngiltere terörist ülke' pankartları ve sloganları ile karşılandı. 

SALDIRI NOTASI VERİLDİ 

Yarım saat boyunca bakanlıkta kalan Bronnert, görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplamadan binayı terk etti. 

DÜN ÇAĞRILACAĞI SÖYLENMİŞTİ 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova dün yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Sivastopol'de Rus Filosu ve altyapılarına 29 Ekim'de İHA'larla deniz ve hava saldırıları düzenlediğin belirterek şu ifadeleri kullanmıştı: 

Kiev'in bu eylemleri İngiliz uzmanların rehberliğinde gerçekleştirildi. Bu bağlamda İngiltere Büyükelçisi yakın bir zamanda Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılacak.

RUS FİLOSUNA SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ 

Rusya'nın Sivastopol'daki Rus savaş gemilerine 29 Ekim'de saldırı düzenlenmişti. 

Rusya Savunma Bakanlığı saldırının İngiliz uzmanlar tarafından yönetilen Ukrayna birlikleri tarafından yapıldığını belirterek, "Kiev yönetimi, saat 04.20'de Sivastopol üssündeki Rus Karadeniz Donanması'nın gemilerine ve sivil gemilere yönelik terör saldırısı düzenledi." ifadelerini kullanmıştı. 

İNGİLİZLER ORGANİZE ETTİ 

Saldırının hazırlığının İngiliz askeri uzmanları tarafından yapıldığını iddia eden Konaşenkov şöyle konuşmuştu: 

Bu saldırının hazırlık ve Ukrayna'nın 73. Deniz Operasyonları Özel Merkezi'ne bağlı askerlerin eğitim süreci, Ukrayna'nın Mıkolayiv bölgesindeki Oçakiv kentinde bulunan İngiliz uzmanların yönetiminde gerçekleşti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!