banner2

Sömürgeci İngiltere'de çocuklar aç kaldı: On binlerce öğrenci silgi yiyor!

İnanması güç ama sömürge ülkelerinin başında gelen İngiltere'de on binlerce çocuk, bir önceki gün yediği öğle yemeğiyle okula geliyor. Ülke basını, okula aç gelen yardıma muhtaç çocukları ve ailelerini masaya yatırdı.

Dünya 25.09.2022, 19:22
Abone ol
Sömürgeci İngiltere'de çocuklar aç kaldı: On binlerce öğrenci silgi yiyor!

İngiltere'de hayat pahalılığı ve gıda krizi maddi durumu yetersiz aileleri ciddi biçimde etkilemeye başladı. Okullar ve yardım kuruluşları, çocuklarına yiyecek almaya gücü yetmeyen ailelerin taleplerini karşılamakta zorlanıyor. 

İngiliz basınının önde gelen kurumlarından Guardian'da yayınlanan haberde, "Okullar, yardım taleplerini karşılamakta zorlanıyor. Bazı çocuklar, ailelerinin gıda almaya gücünün yetmemesi dolayısıyla okula aç geliyor" diye yazdı. 

ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTASI BOŞ 

Okul mutfakları için şefleri eğiten yardım kuruluşu 'Chefs in Schools'un gelecek ay yayımlanacak anketine dayanarak yapılan haberde, İngiltere'deki pek çok okulun, kıştan önce dahi aç çocukların sayısında 'yürek burkan' bir artış gördüğünü ortaya koyduğu belirtildi. 

Guardian gazetesi, artan enerji faturalarının daha fazla aileyi ısınma ve gıda satın alma arasında seçim yapmaya zorladığına vurgu yapıyor. Haberde, "Londra'nın güneydoğusunda yer alan Lewisham'daki bir okulun, yardım kurumuna, ücretsiz okul yemeklerine hak kazanmadıkları ve arkadaşlarının yemekleri olmadığını bilmelerini istemediği için boş bir beslenme çantasından yemek yiyormuş gibi yapan bir çocuktan bahsettiğine" yer verildi.

AÇLIKTAN SİLGİ YEDİKLERİ GÖRÜLÜYOR

Haberde ayrıca, Chefs in Schools'un Yönetim Kurulu Başkanı Naomi Duncan'ın şu ifadeleri yer aldı:

"Okulda çok aç oldukları için çocukların silgi yedikleri hakkında bir şeyler duyuyoruz. Çocuklar bir gün önceki öğle yemeğinden bu yana hiçbir şey yemeden geliyorlar. Hükümetin bir şeyler yapması gerekiyor."

Haberde, İngiltere'de 4-5 yaşlarındaki çocukların 2. sınıfa kadar okullarında ücretsiz yemek alma hakkına sahip olduğuna işaret edildi.

Öte yandan, haberde 'Çocuk Yoksulluğu Eylem Grubu'na göre, yalnızca ebeveynleri yılda 7 bin 400 sterlinden daha az kazanan çocuklar ücretsiz yemek alabiliyorken, yoksulluk seviyesindeki 800 bin çocuğun bundan mahrum olduğuna yer verdi.

OKUL MÜDÜRLERİ ARTAN MASRAFTAN ŞİKAYETÇİ

Haberde, Ulusal Okul Müdürleri Birliği Başkanı Paul Gosling’in de değerlendirmelerine yer verilerek, "Hükümet, çocuklar sabahları aç ve üşüdüklerinde okulların devreye girip yardım edeceğini biliyor. Ancak, hiçbir ekstra destek olmadan bunun bize bırakılması doğru değil" denildi.

Gosling ayrıca, artan enerji faturaları ve ödenmemiş öğretmen maaşı nedeniyle, çaresiz aileleri desteklemenin yüzlerce okulu bütçe açığına iteceği yorumunda bulundu.

Haberde, okul müdürlerinin, geçen hafta hükümetin okullardaki elektrik ve doğal gazın daha düşük "hükümet destekli fiyatla" sınırlandırılacağına dair duyurusunu memnuniyetle karşıladı. Hükümet, enerji faturaları için ayda 10 bin sterlin ödeyen bir okulun ödemesini 4000 sterline düşürdü.

Ancak, haberde, okul müdürlerinin, üst sınırın yalnızca 6 aylığına teklif edilmesinden endişe duyduklarını dile getirdiği kaydedildi.

AÇ KALAN HİÇBİR ÇOCUK BIRAKMAMALIYIZ

İskoçya'nın başkenti Glasgow'da günde 300 öğrenciye ücretsiz öğlen yemeği sağlayan bir yardım kuruluşu olan Launch Foods'un kurucusu Craig Johnson'ın görüşlerine de yer verilen haberde, şöyle denildi:

"İnsanlar yaklaşan bir krizden bahsediyor. Zaten bir kriz var. İnsanlara onlara yardım edemeyeceğimizi söyleyince çok sinirleniyorum. İngiltere'de, Galler'de, İskoçya'da veya İrlanda'da aç kalan bir çocuk olmamalı. Sadece tam anlamıyla haksızlık."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!