banner2

Savaş için kritik uyarı: Bir haftada biter!

Merkezi Amerika'da bulunan düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS), ABD'nin Çin ile Tayvan'da Ukrayna örneğindeki gibi benzer bir mücadeleye girmesi halinde, uzun menzilli güdümlü füzeler gibi kritik mühimmatının bir haftada tükenebileceğini bildirdi.

Dünya 24.01.2023, 22:05 24.01.2023, 22:43
Abone ol
Savaş için kritik uyarı: Bir haftada biter!

CSIS, Washington’ın Çin ile olası bir savaşta Tayvan'ı destekleyecek askeri mühimmatı üretme kapasitesinden yoksun olduğu uyarısında bulundu.

Düşünce kuruluşu tarafından yayımlanan "Savaş Halinde Cephanelik Boş: ABD Savunma Sanayisinin Zorlu Sınavı" başlıklı raporda, Washington'ın Rusya ile savaşında Ukrayna'ya sağladığı askeri desteğin cephede kayda değer başarı sağladığı ancak kritik bazı mühimmat stoklarının tükenmesine sebep olduğu belirtildi.

Ukrayna örneğinin, büyük güç mücadelesinin yol açtığı savaşların uzun erimli sanayi kapasitesini gerekli kıldığını gösterdiğine vurgu yapılan raporda, ABD'nin Çin ile Tayvan'da benzer bir mücadeleye girmesi halinde, uzun menzilli güdümlü füzeler gibi kritik mühimmatının bir haftada tükenebileceği uyarısına yer verildi.

UKRAYNA'YA GÖNDERİLEN SİLAHLARIN STOKLARI AZALDI

CSIS Uluslararası Güvenlik Programı Direktörü Seth Jones, bu türden mühimmatın stokları tükendiğinde yeniden üretiminin planlamasının ve uygulamasının uzun zaman aldığına işaret ederek önceden hazırlık yapılmaması halinde geç kalınmış olacağına dikkati çekti.

Raporda ABD'nin Ukrayna'ya destek için gönderdiği silahların birçoğunun stoklarının azaldığı, obüslerin, Javelin tanksavar füzelerinin, Stinger uçaksavar füzelerinin, anti-topçu radarlarının ve geniş çaplı top mermilerinin kısa sürede yenilenmesinin zor olduğu belirtildi.

Tayvan gibi ABD topraklarına uzak bir adadaki olası savaş senaryosunda yüzer platformlardan ve denizaltılardan ateşlenecek uzun menzilli güdümlü füzelerin kritik önemde olacağına işaret edilen raporda, böyle bir çatışmada Ada'nın savunulması için elzem olan Uzun Menzilli Gemisavar Füzelerin (LRASM) stoklarının bir haftada tükeneceği uyarısına yer verildi.

Raporda, benzer şekilde, Harpoon kıyı savunma sistemi için gerekli mühimmatın ve karadan havaya önleme füzelerinin stoklarının da hızla tükeneceği ve yeniden tedarikinin zaman alacağı vurgulandı.

ÜRETİM 20 AYDAN UZUN SÜRÜYOR

Tayvan'daki olası savaş senaryosunda kullanılacak Tomahawk füzeleri, havadan karaya füzeler, havadan yüzeye önleme füzeleri ve gemisavar füzelerin tümünün üretiminin 20 aydan fazla sürdüğü belirtilerek, savaş halinde stokların yenilenmesinde sorun yaşanacağı kaydedildi.

Çin'in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Pekin, "tek Çin ilkesi"ni vurgulayarak Ada'nın anakara ile yeniden birleşmesini ulusal hedef olarak tanımlarken, bağımsızlığa yönelik girişimleri gerekirse güç kullanarak engelleyeceğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!