Rusya tatbikata başladı, NATO bir kez daha uyardı! Savaşın ayak sesleri...

Tüm dünyanın gözü Rusya-Ukrayna cephe hattına çevrilmiş durumda. NATO-Rusya Konseyi, 2019'dan beri ilk kez Brüksel'de toplanırken Rus tarafının bölgede tatbikata başlaması tansiyonu yükseltti.

Dünya 12.01.2022, 17:09 12.01.2022, 18:36
Abone ol
Rusya tatbikata başladı, NATO bir kez daha uyardı! Savaşın ayak sesleri...

Sınıra yığdığı 100 bin askerle Ukrayna'da yeni bir işgale hazırlanan Rusya kışkırtıcı adımlarına devam ediyor. Rus ordusu cephe hattı gerisinde 3 bin asker ve 300 tankın katıldığı bir tatbikat başlattı. Tatbikatın Brüksel'deki kritik görüşmelerle aynı zamana denk gelmesi dikkat çekti. NATO-Rusya Konseyi, Rusya'nın Ukrayna sınırında yığınak yapmasından sonra ortaya çıkan gergin durum ve Avrupa'nın güvenliği gibi konuları görüşmek üzere 2019'dan beri ilk kez toplandı.

Brüksel'deki NATO karargahında yapılan toplantıya, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlık etti. Toplantıya, Rusya adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko ile Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin katıldı. 

NATO müttefiklerinin Brüksel'deki daimi temsilcilerinin yanı sıra ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman da toplantıda yer aldı.

MOSKOVA DEFALARCA UYARILMIŞTI

ABD ve NATO, Rusya'yı Ukrayna'ya saldırmaması için son aylarda defalarca uyarmış, böyle bir durumun ciddi sonuçları ve ağır bedeli olacağı tehdidinde bulunmuştu. Batılı ülkelerin birçoğunun Ukrayna'ya saldırı durumunda Rusya'ya ekonomik, mali ve siyasi yaptırımlar uygulayacağı bildirilmişti.

Rusya ise Ukrayna'ya saldırma gibi bir niyeti olmadığını belirtiyor. Rusya, ABD ve NATO'ya ilettiği güvenlik garantileri konulu anlaşma tekliflerinde, NATO’nun doğuya doğru genişlemesinden ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin NATO’ya alınmasından vazgeçilmesine dair ABD'den taahhüt istiyor.

İŞTE KREMLİN'İN TALEPLERİ

ABD'nin eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve NATO üyesi olmayan ülkelerde askeri üs kurmaması, herhangi bir askeri faaliyette bulunmak için bu ülkelerin altyapısını kullanmaması ve bu ülkelerle askeri iş birliği yapmaması talepleri de taslak anlaşma metinlerinde yer alıyor.

Rusya’nın teklifinde, nükleer silahların her ülkenin kendi ulusal toprakları dışında konuşlandırılmaması ve ulusal topraklar dışında konuşlandırılan bu tür silahların geri çekilmesine yönelik maddeler de bulunuyor.

Rus ordusunun, Ukrayna sınırında son aylarda yaptığı askeri tahkimat sonrası NATO ile Rusya arasında gerginlik artmış, ilişkiler Soğuk Savaş sonrası en düşük seviyeye gerilemişti. Bunun üzerine başlatılan diplomatik girişimler kapsamında 10 Ocak'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde ABD ve Rusya dışişleri bakan yardımcıları arasında görüşmeler yapıldı.

STOLTENBERG'DEN İLK MESAJ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in yıllardır toplanmayan NATO-Rusya Konseyini toplantıya çağırmasına, Rusya 2019'dan beri ilk kez olumlu yanıt verince bugünkü toplantı da gerçekleştirilmiş oldu. Rusya'nın 2014'te Kırım'ı yasa dışı ilhakı nedeniyle bir ara durdurulan Konsey toplantıları, 2016'da yeniden başlamıştı ancak 2019'daki iki toplantıdan bu yana Konsey bir araya gelmemişti. Diplomatik görüşmeler kapsamında bugün Brüksel'deki toplantıdan sonra yarın da Viyana'da AGİT Daimi Konseyi Toplantısı'nda bu konular ele alınacak.

Brüksel'deki toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in verdiği ilk mesaj tansiyonu bir anda yükseltti. Stoltenberg, "Avrupa'da silahlı çatışma için gerçek bir risk var. Rusya saldırırsa büyük bedel öder. Rusya Ukrayna ve Moldova'daki güçlerini geri çekmeli" dedi. Bu sözler, NATO-Rusya zirvesinin Ukrayna cephesinde tansiyonu düşürme konusunda başarılı olamadığını gözler önüne serdi. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!