Rusya'dan Finlandiya ve İsveç'e NATO tehdidi! 'Geniş kapsamlı sonuçları olur'

Rusya, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya başvurusu için 'Büyük bir hata olur' açıklamasında bulundu. Diğer yandan bu adımın 'geniş kapsamlı sonuçları olacağı' mesajı verildi.

Dünya 16.05.2022, 14:06 16.05.2022, 15:02
Abone ol
Rusya'dan Finlandiya ve İsveç'e NATO tehdidi! 'Geniş kapsamlı sonuçları olur'

Rusya'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya olası üyelik durumuna tehdit nitelikli bir açıklama geldi. 

'GENİŞ KAPSAMLI SONUÇLARI OLUR'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Finlandiya ve İsveç'e olası bir katılım durumunu 'büyük bir hata' olarak nitelendirirken geniş kapsamlı sonuçları olacağını vurguladı. 

'ASKERİ GERİLİMİN GENEL SEVİYESİ ARTACAK'

Ryabkov konuyla ilgili açıklamasında, "Durum, elbette, koşullar ışığında kökten değişiyor. Ancak İsveç ve Finlandiya'nın güvenliğinin bu kararın sonucunda güçlendirilemeyeceği bize göre çok açık. Onlar da böyle yanılsamalarına sahip olmamalılar" sözlerine yer verdi. 

Ryabkov diğer yandan, "Askeri gerilimin genel seviyesi artacak, bu alanda öngörülebilirlik azalacaktır. Yazık ki sağduyu, bazı hayali hükümlere karşı kurban ediliyor" diye konuştu. 

RUSYA SINIRLARINA NÜKLEER SİLAH KOYACAK 

Russia 1'de sürece ilişkin konuşan bir yorumcu, "Resmi sebepleri korku. Ama NATO'da daha çok korkacaklar. İsveç ve Finlandiya'da NATO üsleri göründüğü an, Rusya'nın taktik nükleer silahları konuşlandırmak ve tehdidi etkisiz hale getirmekten başka seçeneği kalmayacak" demişti.

PUTİN NATO'YU TEHDİT ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla ilgili açıklamasında, "NATO'nun genişlemesi bir sorundur. Bu ABD'nin çıkarlarına hizmet ediyor. Rusya'nın Finlandiya ve İsveç ile sorunu yok. NATO askeri altyapısının bu ülkelere doğru genişletilmesine yanıt vereceğiz" sözlerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!