Rusya'da yasa onaylandı! Yabancı haber kuruluşları kapatılacak

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarını kapatmasının ardından Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına izin veren yasayı onayladı. Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı yaptırımlarına karşı misilleme yapılacağı belirtildi.

Dünya 25.05.2022, 02:29
Rusya'da yasa onaylandı! Yabancı haber kuruluşları kapatılacak

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bilgi enformasyon savaşını da beraberinde getiriyor. Yabancı basın organlarının hiç masum olmadığı ve gazetecilik ilkelerinden ziyade istihbarat aparatı gibi çalıştıkları bir kez daha kanıtlandı.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarını kapatmasının ardından Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına izin veren yasayı onayladı.

Yasa tasarısına göre, kapatılan yabancı haber kuruluşlarına bağlı gazetecilerin akreditasyonları da iptal edilecek.

Duma milletvekilleri tasarıya ilişkin, "Mevcut jeopolitik durumda, kitle iletişim araçları toplumun bilgi durumu üzerinde bir etki aracı haline geldi" dedi.

"BATI'YA AYNI ŞEKİLDE KARŞILIK VERECEĞİZ"

Rus milletvekili Andrey Lugovoy onaylanan yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı eylemlerine aynı şekilde karşılık verebileceğiz. Gerçeklerden korktukları için son 2 ayda batılı ülkelerde yayın yapan Rus medya kuruluşları kategorik olarak sağduyuya aykırı ve yasadışı olarak nasıl durdurulduklarını gözlemleyebiliyoruz” dedi.

Lugoyov ayrıca, bu yasa tasarısına göre başsavcı ve yardımcılarının bu medya kuruluşlarının yayın lisanslarını geçersiz kılma veya lisanslarını feshetme hakkına sahip olduğunu da hatırlattı.

YASA TASARISI İLK OKUMADA KABUL EDİLDİ

Duma tarafından ilk okumada kabul edilen yasa tasarısı, savcılık tarafından kapatılan haber kuruluşlarının makalelerinin veya diğer materyallerinin dağıtılmasını da yasaklıyor.

Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde onaylanması ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Öte yandan geçtiğimiz mart ayında Putin, Rus ordusu hakkında kasıtlı olarak "sahte" haberler yayanlar hakkında 15 yıla kadar hapis cezası veren bir yasayı imzalamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!