banner2

Reuters duyurdu: ABD'den Türkiye'ye provokatif S-400 teklifi!

İngiliz haber ajansı Reuters'ın konuyla ilgili üç kaynağa dayandırdığı haberine göre ABD, Türkiye'ye 'Rus güçlerine karşı mücadeleye destek olması için' S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya göndermeyi teklif etti.

Dünya 20.03.2022, 10:16 20.03.2022, 11:25
Abone ol
Reuters duyurdu: ABD'den Türkiye'ye provokatif S-400 teklifi!

Habere göre son bir ayda yapılan temaslarda gayrıresmi olarak sunulan teklif, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında da gündeme geldi.

TÜRKİYE GERİ ÇEVİRECEK

Reuters'ın 'analistlerin Türkiye tarafından geri çevrileceğinden emin olduğu teklif' olarak tanımladığı söz konusu olasılığın, Sherman ve Türk yetkililer arasında Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin iyileştirilmesi konusunda yapılan görüşmelerin bir parçası olduğu belirtildi.

TÜRKİYE KANADINDAN HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

Konuya dair Türk makamlarından herhangi bir açıklama yapılmadığı vurgulandı.

Sherman, Türkiye ziyareti sırasında Habertürk televizyonuna 5 Mart'ta verdiği bir demeçte, "Herkesin S-400 konusunun uzun süredir devam eden bir sorun olduğunu bildiğini düşünüyorum ve belki de bu, sorunu çözmek için yeni bir yol bulabileceğimiz bir an" ifadelerini kullanmıştı.

'S-400 TÜRK EGEMENLİĞİNİN SEMBOLÜ HALİNE GELDİ'

Reuters'a konuşan Philadelphia merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü'nün araştırma direktörü Aaron Stein, "Türkiye şimdiye dek bıçak sırtında başarıyla yürümeyi başardı. Ancak S-400'lerin gönderilmesi kesinlikle ciddi bir Rus öfkesine yol açacaktır. Ayrıca Erdoğan için S-400, Türk egemenliğinin bir sembolü haline geldi, bu yüzden S-400'leri takas etmek artık o kadar kolay olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

PROVOKATİF İSTEK

Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip olan Türkiye'ye yapılan bu teklif, Türk uzmanlar tarafından provokatif olarak yorumlandı. Ukrayna'ya olası yapılacak olan bir S-400 transferiyle Türkiye-Rusya arasındaki iyi ilişkilerin baltalanmasının amaçlandığına dikkat çekildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!