PKK'lı vekilden bütçe desteği! İsveç hükümeti terör örgütüne yine borçlandı

Türkiye'nin NATO üyeliğine sıcak bakmadığı İsveç'te PKK/YPG yanlısı milletvekili Kakabaveh'in şantajına boyun eğerek güvenoyu alan hükümet, aynı vekilin desteğini alarak bir oy farkla bütçeyi geçirdi.

Dünya 24.06.2022, 08:44 24.06.2022, 09:01
Abone ol
PKK'lı vekilden bütçe desteği! İsveç hükümeti terör örgütüne yine borçlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'terör yuvası' olarak adlandırdığı ve NATO üyeliğine sıcak bakmadığı İsveç'te hükümet terör örgütüne yine borçlandı.

YPG destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh, İsveç'te geçtiğimiz günlerde gerçekleşen güven oylamasında terör örgütünün talimatıyla "çekimser" oy kullanarak hükümeti kurtardı. YPG destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh bütçe oylamasında da hükümet lehine oy kullanacağını açıkladı.

Kakabaveh, 1 haftadır hükümet ve muhalefet partilerinin ayrı ayrı önerdiği ek bütçe taslaklarına destek vermeyerek meclisi tıkamıştı.

SON ANDA HÜKÜMET LEHİNE OY KULLANDI

Kakabaveh, son güne kadar Türkiye ile NATO müzakerelerinden dolayı hükümetin yasasına destek vermeyeceğini ifade etmişti. Meclis Başkanı Andreas Norlen ise yasa bir daha kabul edilmezse, hükümet ve muhalefetin hazırladığı taslaklar arasında kura çekeceğini belirtmişti. Bunun üzerine Kakabaveh, geri adım attı ve son anda hükümet lehine oy kullandı.

İSVEÇ'TEN YPG'YE 376 MİLYON DOLAR DESTEK

İsveç'in YPG'ye şimdiye kadar 210 milyon dolarlık destek aktardığı belirtiliyor. Miktarın, 2023 yılında 376 milyon dolara çıkarılması planlanıyor.

İKTİDARI TEHDİT ETMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi PKK yanlısı Kakabaveh, 15 Haziran'da yapılan oylamada ek bütçenin meclisten geçmesini engel olmuştu. İsveç'in Türkiye ile yürüttüğü müzakerelerin durdurulmasını isteyen Kakabaveh, Türkiye karşıtı taleplerinin karşılanmaması durumunda aleyhte oy kullanacağı tehdidinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!