Lübnan'da ticari araç kullanan kişiler birçok kentte eş zamanlı yol kapatma eylemi düzenledi

Lübnan'daki ticari araç sahipleri, akaryakıta gelen zamları ve hükümetin vaatlerini yerine getirmemesini protesto etmek için birçok kentte yol kapatma eylemi düzenledi.

Dünya 13.01.2022, 15:33
Lübnan'da ticari araç kullanan kişiler birçok kentte eş zamanlı yol kapatma eylemi düzenledi

Lübnanlı şoförlerin başta başkent Beyrut olmak üzere Trablusşam, Bekaa, Sur ve Sayda kentlerinde sabahın erken saatlerinde başlattığı eylem yollarda uzun araç kuyruklarına neden oldu.

Şoförlerle dayanışma için yazılı bir açıklama yapan Lübnan İşçi Sendikası Başkanı Beşşare el-Esmer, hükümet yetkililerine "daha önce verdikleri sözleri yerine getirmeleri" çağrısında bulundu.

Öte yandan Lübnan Kara Taşımacılık Birliği Başkanı Bessam Tıleys, gazetecilere yaptığı açıklamada, insanlara çile çektirmek için yolları kapatmadıklarını, amaçlarının sadece taleplerinin yerine getirilmesi olduğunu söyledi.

Ülke genelinde akaryakıta gelen zamların ardından 20 litre mazot fiyatının 400 bin Lübnan lirasına (170 Türk lirası) vardığını hatırlatan Tıleys, eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Kasım 2021'de Tileys ile yaptığı görüşme sonrası "ticari araç sahiplerine yönelik yakıt yardımı şeklinde bazı iyileştirmeler yapılacağı" sözünü vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!