Kuzey Kore lideri Kim Jong Un duvardaki yazıyı görünce çılgına döndü! Yazanı ülkenin her yerinde aratıyor, okuyanlar hayrete düştü!

Kim Jong Un'a hakaret içeren duvar yazısı Kuzey Kore'yi karıştırdı. Polis, güvenlik kameralarını inceleyip yerel halkı sorguluyor. Görevlendirilen onlarca memur da kapı kapı dolaşıp el yazısı örnekleri topluyor.

Dünya 05.01.2022, 17:51
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un duvardaki yazıyı görünce çılgına döndü! Yazanı ülkenin her yerinde aratıyor, okuyanlar hayrete düştü!

Kuzey Koreli yetkililer, Kral Jong Un'a küfür edilen grafiti ortaya çıktıktan sonra Pyongyang'daki binlerce sakinden el yazısı örnekleri topluyor."İNSANLAR AÇLIKTAN ÖLÜYOR"Tartışma yaratan mesaj 22 Aralık'ta Pyongchon bölgesindeki bir apartmanın duvarlarında görüldü. Kim Jong'un'a hakaret içeren sözlerin dışında, "İnsanlar sizin yüzünüzden açlıktan ölüyor" yazısı dikkat çekti.

YAZININ ZAMANLAMASI MANİDAR

Kuzey Kore, son zamanlara peş peşe gelen seller, Koronavirüs pandemisi ve gıda kıtlığı nedeniyle zor günler yaşıyor. Söz konusu Duvar Yazısı tam da ülkede tansiyonun yüksek olduğu bir döneme denk geliyor. Ayrıca söz konusu yazısının iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin başkentte üst düzey toplantıları yapılırken ortaya çıkması gerilime tuz biber oldu. Duvardaki yazı görüldüğü anda yerel yetkililer tarafından temizlendi ve polis failin izini sürmek için çalışıyor. Şehir genelinde kurulan binlerce CCTV kamerasını kullanan polis söz konusu şüpheliyi yakalamalarının an meselesi olduğunu iddia ediyor.

EV EV GEZİP EL YAZISI ÖRNEKLERİ ALIYORLAR

Görevlendirilen memurlar, yerel halkı mesaj hakkında sorgulamak ve el yazısı örnekleri talep etmek için bölgedeki tüm ev ve iş yerlerini kapı kapı geziyorlar. Kuzey Kore'deki gıda kıtlığı o kadar vahim hale geldi ki halk adeta sefalet içinde yaşıyor. Ülkede her ne kadar Kim'e karşı protestolar son derece nadir görülse de söz konusu yazının bir işaret fişeğini ateşlemesinden korkuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!