Yandex Metrica

Sitede Ara

İki kamyon asker delik deşik oldu: Çelik parçacıklı HIMARS füzesi hepsini böyle öldürdü

ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı HIMARS bataryasından ateşlenen M30A1 tipi füzeler, iki kamyon dolusu Rus askerini 'tungsten' denilen çelik parçacıklarla öldürdü.

Dünya

30.04.2024, 19:39

Amerikan topçu füzesi HIMARS'ın Rus askerlerini imha görüntüsü sosyal medyayı salladı. Ukrayna ordusuna yakın hesaplar tarafından yayınlanan kayıt, Kamaz tipinde 2 adet askerî kamyona binen Rus personelin tamamının, HIMARS M30A1 tipi mühimmatla yok edildiğini gözler önüne serdi. 

ABD'nin Ukrayna ordusuna verdiği 38 adet HIMARS bataryasından ateşlenen M30A1 tipi füzelerin her biri, 182 bin adet zırh delici çelik parça barındırıyor. 80 kilometre mesafe içerisinde koordinatları girilmiş bir hedefi nokta hassasiyetle vuran bu füze yere temas etmeden önce, henüz havadayken patlıyor ve çok geniş bir alandaki her şeyi tahrip ediyor. 

Son yayınlanan görüntünün Ukrayna doğusundaki Donetst cephesinde çekildiği sanılıyor. Kamyona binmiş Rus askerlerinin tamamını öldüren füzenin havada patladıktan sonra çelik parçacıklarla geniş bir alanda etkili olduğu sanılıyor.

Kamyonların kasasını delerek askerlere ulaşan binlerce parçacık, personelin vücutlarını da delik deşik ediyor. HIMARS füzesindeki parçacıklara 'tungsten' deniliyor.

Hamas'tan Arap ve İslam ülkelerine çağrı: Uluslararası güç dayatmasına tepki Hamas'tan Arap ve İslam ülkelerine çağrı: Uluslararası güç dayatmasına tepki Haberi Görüntüle

TOPLU ÖLÜM VAKASI İLK DEĞİL 

ABD'nin Ukrayna birliklerine sağladığı silahlar şimdiye dek Rus askerlerini pek çok kez toplu biçimde öldürdü. Geçtiğimiz haziran ayında Ukrayna doğusundaki Kreminna bölgesinde Tümgeneral Şuhrab Ahmedov'un yüklerce personeli içtima için bir meydanda toplaması, 200'ü aşkın askerin savaş dışı kalmasına yol açan bir felaketle sonuçlanmıştı. 

Ahmedov, konuşma yapmak üzere askerlerini açık alanda 2 saat boyunca bekletince birliklerin üstüne HIMARS füzeleri yağdı. 100'den fazla askerin öldüğü olayda 100'ü aşkın asker de ağır yaralandı. 

Ağustos ayında yayınlanan bir başka görüntü ise Rus eğitim kampında çok sayıda askerin ölümüyle sonuçlanan saldırının dron kamera kayıtlarıydı. Görüntülerde askerler hem açık arazide hem de bulundukları binanın içerisinde HIMARS M30A1 'tungsten' tarafından vuruluyor.  

Biden seçim yarışından çekilmeyeceğini duyurdu: 'Trump'ı 2020'de yeneceğim' Biden seçim yarışından çekilmeyeceğini duyurdu: 'Trump'ı 2020'de yeneceğim' Haberi Görüntüle

ATACMS'LE RUS ÜSLERİNİ DE VURDULAR

Ukrayna ordusu bu mühimmatlarla zaman zaman Rus hava üslerini de hedef aldı. 80 kilometre menzilli mühimmatların daha uzun menzilli olanı ATACMS füzelerini de Ukrayna'ya ekim ayında gönderen ABD ordusu, 150 kilometre menzilde etkili olan bu füzelerle Berdyansk ve Luhansk'taki üslerin vurulmasını sağladı. 

Parçacık etkili füzeleri havada etkisiz hale getirme konusunda Rus hava savunma sistemleri şimdiye dek çaresiz kaldı. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading