banner2

G7 nedir, ne zaman kuruldu? G7 üyesi ülkeler hangileridir?

Dünya ekonomisinin en önemli 7 ülkesini oluşturan G7 ülkeleri Ukrayna için acil toplanma kararı aldı. Peki G7 ne zaman kuruldu? G7 nedir, üye ülkeler hangileridir?

Dünya 24.02.2022, 16:24
Abone ol
G7 nedir, ne zaman kuruldu? G7 üyesi ülkeler hangileridir?

Group of Seven yani G7, ülkeleri Ukrayna için acil toplanma kararı aldı. Hal böyle olunca arama motorlarında vatandaşlar G7'nin ne anlama geldiğini araştırıyor. Peki G7 ne zaman kuruldu? G7 nedir, üye ülkeler hangileridir?

G7 NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Dünyanın ekonomisi en büyük yedi ülkenin arasında oluşturulan bir birliktir. G7 kavramı ilk olarak; 1975 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Giscard d’Estaing’in Japonya, ABD, Almanya, İngiltere ve İtalya liderlerini güncel ekonomik sorunlarından olan petrol krizini tartışmak üzere Rambouillet’ye davet etmesiyle ortaya çıkmıştır.

G7 ÜLKELERİ HANGİLERİDİR?

G7 ülkeleri; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi ülkeden oluşmaktadır. Avrupa Birliği de G7 içinde temsil edilmektedir. Üye ülkeler net küresel zenginliğin %64'ünü oluşturmaktadır. 

G7 VE RUSYA'NIN ÖZEL DURUMU

G7, 1998 yılında Rusya’nın katılımı ile G8 olarak anılmaya başladı. Rusya Federasyonu 1998-2014 yılları arasında forumda yer alırken Kırım’ı ilhak etmesiyle üyeliği askıya alındı. Bu nedenle organizasyon tekrar G7 adıyla anılmaya başladı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!