banner2

BM Genel Sekreterliğine tekrar atandı

Ülkesi Portekiz tarafından aday gösterilen ve BM Güvenlik Konseyince adaylığı onaylanan Guterres, 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda ikinci kez BM Genel Sekreteri seçildi.

Dünya 18.06.2021, 17:37
Abone ol
BM Genel Sekreterliğine tekrar atandı

Antonio Guterres, yeniden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliğine atandı.

5 YILLIĞINA SEÇİLDİ

Portekiz tarafından aday gösterilen ve BM Güvenlik Konseyince adaylığı onaylanan Guterres, 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda ikinci kez, bu kez 5 yıllığına BM Genel Sekreteri seçildi.

Görevi devam eden ve tekrar BM Genel Sekreteri olan Guterres'in ikinci dönemi 1 Ocak 2022'de başlayacak. İlk döneminde cinsiyet eşitliği ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Guterres, Çin'in Uygur Türklerine yönelik hak ihlalleri karşısında sessiz kalmakla eleştiriliyor.

ÇİN'İN UYGURLARIN HAKLARINI İHLAL ETMESİNE SESSİZ KALDI

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Guterres'e "otoriter liderleri kucaklayan ve insan haklarını göz ardı eden" eski ABD Başkanı Donald Trump, BM'ye en fazla finansal katkıda bulunan ülkelerden Çin'in Uygurlara karşı hak ihlalleri, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki savaş suçları karşısında ve BM Güvenlik Konseyi'nde sık sık Suriye ile ilgili kararları veto eden Rus hükümetini eleştirme konusunda sessiz kaldığı yönünde eleştiriler yöneltiyor.

HRW, Guterres'e ikinci döneminde insan haklarına öncelik vermesi çağrısında bulunuyor. Guterres ise ikinci döneminde krizlere çözüm bulmada "dürüst bir ara bulucu" olacağı ve "köprü kurucu" rolü üstleneceğini vadediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!