BM Genel Kurulu daimi üyelere hesap soracak! Veto kararı veren savunma yapacak

BM Genel Kurulu küresel barışın garantörleri olması beklenirken her kararı veto etmeleri ile işleyişe darbe vuran daimi 5 üye ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa'ya veto oyları için hesap soracak.

Dünya 20.04.2022, 12:30 20.04.2022, 13:29
Abone ol
BM Genel Kurulu daimi üyelere hesap soracak! Veto kararı veren savunma yapacak

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu barış garantörü olması beklenen fakat veto haklarıyla çoğu zaman BM'yi işlevsiz hale getiren 5 daimi üye ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa'ya hesap sormak için yeni bir tasarı geliştiriyor. 

VETO KARARI VEREN ÜLKE SAVUNMA YAPACAK 

Türkiye'nin de sunucuları arasında olduğu 57 ülke BM Güvenlik Konseyinde veto gücüne sahip 5 ülkeden herhangi birinin veto hakkını kullanması durumunda gerekçesini açıklaması için Lihtenştayn'ın hazırladığı tasarıyı 193 üyeli BM Genel Kuruluna getirecek.

RUSYA'NIN SALDIRISI SONRASI TEKRAR GÜNDEME GELDİ

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin veto hakkını azaltmak için uzun süredir devam eden tartışmalar daimi üye Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması sonrası tekrardan gündeme geldi. 

DAİMİ ÜYELER GENEL KURULA HESAP VERECEK

26 Nisan'da oylamaya sunulması beklenen tasarının kabul edilmesi halinde, 193 üyeli Genel Kurul, daimi üyelerden herhangi bir veto kararı geldiğinde 10 gün içinde toplanarak, veto edilen konuyu görüşecek ve veto eden ülkeden savunmasını isteyecek. 

ABD TASARIYA DESTEK VERİYOR

BM Genel Kurulu'nda oylanacak tasarıyı daimi üyelerden biri olan ABD'de destek veriyor. 

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, "Rusya'nın özellikle son 20 yıldır veto hakkını kötüye kullandığı utanç verici yaklaşımından endişe duyuyoruz." sözlerini kaydetti. 

RUSYA VETO HAKKINI EN ÇOK KULLANAN ÜLKE

Diğer yandan Rusya BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkını en çok kullanan ülke olarak tarihe geçti. 

İlk veto 1946 yılunda SSCB tarafından kullanılırken, bugüne kadar toplam 120 karar Rusya tarafından veto edildi. 

RUSYA'YI ABD TAKİP ETTİ

Rusya'dan sonra ise en çok kararı ABD veto etti. Şimdiye kadar sadece İsrail hakkında 82 kararı veto eden ABD, Rusya'yı takip etti. 

Fransa ve İngiltere ise 1989 yılından beri veto hakkını hiç kullanmadı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!