Azerbaycan, Ermenistan ve AB... Brüksel'de üçlü zirve! İşte pazarlık masasındaki konular

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in Belçika'nın başkenti Brüksel'deki üçlü toplantısı başladı. Peki görüşmede hangi pazarlıklar yapılacak? Karabağ Savaşı'nın galibi Azerbaycan'ın talepleri neler?

Dünya 22.05.2022, 23:17 22.05.2022, 23:28
Abone ol
Azerbaycan, Ermenistan ve AB... Brüksel'de üçlü zirve! İşte pazarlık masasındaki konular

İHA'nın haberine göre Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki üçlü toplantı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

BARIŞ ANLAŞMASINDA HANGİ KONULAR VAR?

Görüşmenin gündeminde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış anlaşmasının hazırlanması, sınırların belirlenmesi, iletişimin ve ulaşımın açılması konusunda ilgili komisyonlarda müzakerelerin açılması konuları yer alıyor.

Görüşmede ayrıca, mayın sorunu da dahil olmak üzere insani meseleler, 1'inci Karabağ Savaşı'nda kaybolan Azerbaycan vatandaşları, Ermenistan'daki Azerbaycan halkının toplu mezarları, tarihi ve kültürel anıtları konularının da ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in davetiyle 14 Aralık 2021 ve 6 Nisan 2022 tarihlerinde Brüksel'de bir araya gelmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!