ABD'li eski diplomat Yunanistan'a tepki gösterdi: Türkiye korkusunu siyaset için kullanıyorlar

ABD'li eski diplomat ve analist Matt Bryza, Yunanistan’a tepki gösterdi. Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz ve Ege'deki NATO misyonunu gerçekleştirdiği sırada bir diğer NATO ülkesi Türkiye'ye karşı 'düşmanca davranış' sergilemesini 'şoke edici' olarak nitelendiren Bryza, "Yunanistan'ın Ege ve Doğu Akdeniz'deki eylemleri, provokatif görünüyor" dedi.

Dünya 17.09.2022, 23:13 18.09.2022, 00:12
Abone ol
ABD'li eski diplomat Yunanistan'a tepki gösterdi: Türkiye korkusunu siyaset için kullanıyorlar

Yunanistan'ın 23 Ağustos'ta Girit Adası'nda konumlu Rus yapımı S-300'lerle Türk F-16'larına yaptığı tacize ilişkin AA'ya değerlendirmede bulunan Bryza, "Ankara'nın belirttiği gibi askeri prosedürlere göre bu, düşmanca bir davranıştır. Benim için bir NATO müttefikinin diğer bir NATO müttefikine karşı bu şekilde bir eylemde bulunması şoke edici." dedi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyinin üyesi ve ABD'nin eski Bakü Büyükelçisi Matt Bryza, olayı, Ankara'nın Ağustos 2020'de iki ülke arasında yükselen gerilimi düşürme çabalarını reddeden Yunan tarafının "bir başka tırmandırma işareti" olarak gördüğünü belirtti.

YUNANİSTAN TÜRKİYE KORKUSUNU, İÇ SİYASETTE KULLANIYOR

Bryza, "Ankara'nın bakış açısından, Ankara, Atina'nın tırmandırmaya karar verdiği şeyi düşürmeye çalıştı ve Türk F-16'larının S-300 radarları tarafından kilitlenmesi, Ege Denizi'ndeki göçmenlerin Yunan tarafından Türk tarafında geri itilmesi gibi bir başka tırmandırma işareti." dedi. 

Yunan medyasında, Atina'nın 23 Ağustos'taki tacizinin, "Türkiye'nin Atina'yı kışkırtmaya yönelik hareketlerinin sonucu" olarak gösterilmesine ilişkin Bryza, "Bu, tamamen yanlış bir anlatı ve bence, Yunan siyasi liderleri Türkiye korkusunu, kendilerini iç siyasette güçlendirmek için bir yol olarak kullanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!