banner2

ABD ile Suudi Arabistan gerilimi zirveye çıktı! G-20'de Biden-bin Selman görüşmesi olmayacak

ABD ve Suudi Arabistan arasındaki tansiyon petrol üretiminin azaltılması kararı sonrası gerilmişti. Konuyla alakalı gerilimi zirveye taşıyacak son açıklama ABD'den geldi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Suudi Arabistan'a güvenlik yardımı konusunda değişikliklerin olabileceğini belirterek 'Söyleyeceğim şey yakın zamanda' diye konuştu.

Dünya 17.10.2022, 10:47 17.10.2022, 11:24
Abone ol
ABD ile Suudi Arabistan gerilimi zirveye çıktı! G-20'de Biden-bin Selman görüşmesi olmayacak

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, OPEC+ grubunun gelecek aydan itibaren petrol üretimini azaltma kararına gelen tepkiler hakkında açıklamada bulundu. 

SUUDİ ARABİSTAN RUS YANLISI OLMAKLA SUÇLANIYOR 

Halid bin Selman yaptığı açıklamada, "Krallığın, Ukrayna savaşında Rusya'nın yanında yer aldığı yönündeki suçlamalara şaşırıyoruz" sözlerine yer verdi. 

Selman açıklamasının devamında, "Bu asılsız suçlamaların Ukrayna hükümetinden gelmediğini belirtmekte fayda var. Oybirliğiyle alınan OPEC+ kararı tamamen ekonomik nedenlerle olsa da, bazıları Krallığı Rusya'nın yanında durmakla suçladı. İran da OPEC üyesi, bu Krallığın da İran'ın yanında olduğu anlamına mı geliyor?" diye konuştu. 

ABD SUUDİ ARABİSTAN İLE İLİŞKİSİNE MESAFE KOYACAK 

Bu açıklamalar sonrası ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden'ın Suudi Arabistan ile ilişkilerini tekrar değerlendirdiğini belirterek artık 'sistemli' davranacağını belirtmişti. 

Suudi Arabistan'a verilecek cevaplar arasında ABD güvenlik yardımı konusunda değişikliklerin de yer alabileceğini açıklayan Sullivan, "Suudi Arabistan'a güvenlik yardımına yönelik yaklaşımımızda değişiklikler yer alıyor, ancak Başkanın önüne geçmeyeceğim. Söyleyeceğim şey yakın zamanda bir şey yok" demişti.

BİDEN G-20'DE VELİAHT PRENS İLE GÖRÜŞMEYECEK 

Biden'ın 15-16 Kasım'da Endonezya'nın Bali Adası'nda yapılacak olan G20 Liderler Zirvesi'nde Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşme planının olmadığı belirtildi. 

'NÜKLEER SİLAHIN BÜYÜĞÜ KÜÇÜĞÜ OLMAZ'

Ayrıca Biden'ın Rusya'nın küçük bir taktik nükleer silah kullanmasının daha büyük bir bombadan daha az ciddi görüp görmeyeceği sorusuna ilişkin Sullivan bu tür ayrımların tehlikeli olduğunu ve Biden'ın böyle bir ayrım yapmayacağını belirterek şu ifadelere yer verdi: 

Ukrayna'daki savaş alanında nükleer silah kullanılması, nükleer silah kullanılmasıdır.

Sullivan ayrıca, Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere NATO müttefiklerinin ve diğer sorumlu ülkelerin Rusya'ya bu savaşta nükleer silah kullanmayı düşünmemesi gerektiği konusunda çok net ve kararlı bir mesaj gönderme görevi olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!