banner2

Son dakika: Uzaya gidecek ilk Türk için 36 bin kişi içerisinden 30 aday belirlendi

Türkiye'nin uzay yolculuğuna az bir zaman kala, 36 bin kişi arasından eleme yapıldı ve aday sayısı 30'a düşürüldü. Bu adaylardan biri 'uzaya giden ilk Türk' olarak adını tarihe yazdıracak.

Bilim / Teknoloji 08.09.2022, 15:10 08.09.2022, 16:22
Abone ol
Son dakika: Uzaya gidecek ilk Türk için 36 bin kişi içerisinden 30 aday belirlendi

Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Programı’ kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidebilecek 30 Türk aday belirlendi. 36 bin kişi içerisinden yapılan elemelerde sayı 30'a kadar düşürüldü. Bu adaylardan biri 'Uzaya giden ilk Türk' olacak.

İlk Türk astronotun eğitim sürecinin 4 ila 6 ay arasında olacağını belirten Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, sene sonuna doğru astronotun hazır olacağını söylemişti.

30 KİŞİ TIBBİ TESTLERDEN GEÇECEK

NTV'de yer alan habere göre, 36 bin aday başvurusu arasından 30 kişi seçildi. Adaylar, nihai seçim için Ankara’ya çağırıldı. 30 aday içinden 10 tanesinin kadın olduğu bilgisi paylaşıldı.

Adaylar; mühendislik, fizik, tıp ve astronomi alanlarından seçildi. Adayların katıldıklar projeler, aldıkları ödüller, yaptıkları sporlar seçimde belirleyici oldu.  Seçilen 30 kişi, şimdi ise gerekli tıbbi testlerden geçecek.

ISS STANDARTLARINA GÖRE SEÇİLECEK

TÜBİTAK Uzay Yolcusu Proje Yöneticisi Ömer Ataş, NTV'ye yaptığı açıklamada, "Hem NASA'nın hem de Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bazı standartları var. Uluslararası Uzay İstasyonu'nu ziyaret edecek astronotlar için psikolojik testler, adaylar Ankara'ya geldiğinde yapılacak." dedi.

Ataş, kasım ayının başına doğru iki adayının da belirlenmiş olabileceğini söyledi. Amerika Birleşik Devletlerine gönderilecek iki adayı orada da zorlu bir eğitim süreci bekliyor.

"ABD, AVRUPA VE JAPONYA'DA DERS ALACAKLAR"

Ataş, "Eğitim biraz yoğun ve zorlu olacak. Özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu'nun çalışması sistemleri hakkında teorik dersler alacaklar.

Hem Avrupa hem de Japonya'nın modüllerinde de aşinalık eğitimi alacaklar. Eğitimlerin büyük bir bölümü ABD'de olacak." açıklamasında bulundu.

Seçilecek bu iki adaydan bir tanesi, önümüzdeki yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderek çeşitli deneylerde görev yapacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!