Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu yeni E-sürücü belgesiyle ilgili kritik gelişmeyi duyurdu: İlk kez kullanılacak

Son dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, ''Yeni E-sürücü belgesi de temassız çip kullanılarak teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştır. Yeni E-sürücü belgesinde de, yeni E-pasaportlarda olduğu gibi 'Turkey' yerine ilk kez 'Türkiye' ifadesi kullanılacaktır.'' dedi.

Bilim / Teknoloji 10.05.2022, 11:33 10.05.2022, 11:47
Abone ol
Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu yeni E-sürücü belgesiyle ilgili kritik gelişmeyi duyurdu: İlk kez kullanılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli e-Pasaport, yeni e-Mavi Kart ve yeni e-Sürücü Belgesi'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'SIKINTILAR YAŞADIK AMA VATANDAŞLARIMIZA HİSSETTİRMEMEYE ÇALIŞTIK'

Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle;

"3 yeni projeye de kısaca temas etmek isterim. E-Pasaport olarak tabir edilen yeni nesil çipli pasaportlar, aslında bizim AB'ye ve vize serbestisine girişle ilgili imzaladığımız temel şartlardan birini içeren güvenli pasaportu içeren çerçevede üretiliyordu. 2018'den itibaren Türkiye bu pasaportları kullanıyor. Bu pasaportları da Avrupa'daki bir firmadan, 18 ülke bizim gibi alıyor. Tüm dünyada pandemi nedeniyle ortaya çıkan çip tedarik krizi var. Söz konusu firma tedarikleri karşılamada sıkıntı yaşadı. Biz vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatmamak için çaba gösterdik. Avrupa'da bir çok ülke eski pasaportlarına geri döndü, süresi bitmiş pasaportlarına devam etti. Biz de sıkıntılar yaşadık ama bunu vatandaşımıza hissettirmemeye çalıştık.

'YENİ YERLİ E-PASAPORTU ÜRETMEYE BAŞLIYORUZ'

Dün sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, yeni yerli e-pasaport çalışmalarına başladık, seri üretim için de son aşamadayız. Yeni yerli E-pasaport tasarım çalışmalarını ve pilot üretimini başarı ile tamamladık. Ağustos ayında kendi E-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz.

10 YILA ÇIKARILIYOR

5 yıl olan yeşil pasaport geçerlilik süresi, yeni nesil yerli e-pasaportla 10 yıla çıkıyor.

TURKEY YERİNE TÜRKİYE İFADESİ KULLANILACAK

Yeni E-sürücü belgesi de temassız çip kullanılarak teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştır. Yeni E-sürücü belgesinde de, yeni E-pasaportlarda olduğu gibi 'Turkey' yerine ilk kez 'Türkiye' ifadesi kullanılacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!