banner2

NASA'nın keşif aracı Mars’tan ilk kaya örneğini aldı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Mars'a gönderdiği Persevarence keşif aracının ilk kaya örneğini aldığı bildirildi.

Bilim / Teknoloji 08.09.2021, 01:52
Abone ol
NASA'nın keşif aracı Mars’tan ilk kaya örneğini aldı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), 1 Eylül tarihinde keşif aracından gelen verilerin Mars’tan ilk kaya örneğinin başarıyla alındığını gösterdiğini duyurdu.

Alınan örneklerin aracın dünyaya dönmesinin ardından bilim insanlarına kızıl gezegende milyarlarca yıl önce hayat olup olmadığını araştırmalarına yardımcı olması bekleniyor.

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance keşif aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra 18 Şubat tarihinde Mars’a inmişti.

GEÇEN AYKİ DENEME BAŞARISIZ OLMUŞTU

Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip Perseverance’ın Kızıl Gezegen'deki yeni misyonunun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcanmıştı.

Geçen ay Perseverance’ın Mars’tan ilk örnek alma denemesi başarısız olmuş, bunun üzerine NASA yeni bir protokol geliştirmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!