DeepFake nedir, nasıl kullanılır? DeepFake nasıl tespit edilir?

Birkaç yıl önce Washington Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yüzünün dijital ortamda taklit edildiği bir videoyla gündeme gelen “deepfake” teknolojisi sık sık gündemde yer alıyor. Peki, DeepFake nedir, nasıl kullanılır? DeepFake nasıl tespit edilir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Bilim / Teknoloji 26.05.2022, 11:17 26.05.2022, 11:25
Abone ol
DeepFake nedir, nasıl kullanılır? DeepFake nasıl tespit edilir?

Geçtiğimiz yıllarda ABD’de bir anne, kızının amigo takımına girmesini sağlamak için, kızının rakiplerinin deepfake görsellerini hazırlamıştı. O günden bu yana sık sık gündeme gelen DeepFake hakkında merak edilen, "DeepFake nedir, nasıl kullanılır? DeepFake nasıl tespit edilir?" sorularının yanıtlarını haberimizin devamında sizler için derledik.

DEEPFAKE NEDİR?

Deepfakes, mevcut bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir medya türüdür. Sıklıkla, otomatik kodlayıcılar ve üretken çekişmeli ağlar (GAN'lar) olarak bilinen makine öğrenme tekniklerini kullanarak mevcut medyanın kaynak medya üzerinde birleştirilmesi ve üst üste konması ile üretilirler. DeepFake sistemi özellikle ünlü isimlerin başını çok belaya sokmuştur. Bu sistemle ünlü isimlerin yüzlerini hoş olmayan müstehcen videolara koyanlar olmuştur. Bu zamana kadar birçok ünlüyü mağdur etti hatta etmeye devam ediyor. DeepFake ile mağdur olanlar arasında Emma Watson, Natalie Portman, Ivana Trump, Kate Middleton, Adriana Grande, Natalie Dormer gibi popüler isimler yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!