banner2

Bilim insanları keşfetti! Yeni Dünya'mız olabilir

Bilim insanları, yeni bir gezegen keşfettiğini açıkladı. Güneş sistemi dışında bulunan bu gezegenin tamamen volkanlarla kaplı olduğu düşünülüyor.

Bilim / Teknoloji 20.05.2023, 15:38 20.05.2023, 15:46
Abone ol
Bilim insanları keşfetti! Yeni Dünya'mız olabilir

Bilim insanları, Güneş Sistemi dışından tamamen volkanlarla kaplı bir gezegen keşfedildiğini açıkladı.  Dünya büyüklüğünde olduğu keşfedilen bu gezegen volkanik aktiviteleri sebebiyle su ve yaşam için bir engel olduğu düşünülüyor.

90 IŞIK YILI UZAKTA

NASA keşfedilen bu gezegenin Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu ve Spitzer Uzay Teleskobu'ndan gelen veriler sonucu keşfedildiği açıkladı. Bilim insanları tarafından "LP 791-18 d" adlandırılan bu gezegende Jüpiter'in Io uydusunda olduğu gibi patlamalar yaşanabileceği düşünüldüğü açıklandı. Dünya'dan yaklaşık 90 ışık yılı uzak olduğu belirlenen bu gezegen, bir Kırmızı Cüce Yıldızı'nın yörüngesinde bulunan Crater Takımyıldızı'nda yer alıyor.

Kansas Üniversitesi'de öğretim görevlisi olan Ian Crossfield, keşfedilen bu yeni gezegen ile ilgili şunları söyledi:

"Gezegende volkan olup olmadığını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, 'LP 791-18 d'nin yıldızının etrafındaki yörüngesi ve yakınındaki diğer gezegenler nedeniyle yörüngesinde periyodik esneme yaşayan küçük bir gezegen olduğu. Bu, güneş sistemimizdeki volkanik açıdan en aktif gökcismi olan Jüpiter'in uydusu Io'dakine benzer bir durum oluşturabilir. Bunu biliyoruz çünkü Io'nun yakınlarına uzay araçları gönderdik ve fotoğraf çektik."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!