banner2

Apple'ın 'Gizliliğinizi koruyoruz' iddiası yalan çıktı! Tüm kullanıcıların verileri tehlikede

Gizliliğinizi koruyoruz iddiasını her reklam kampanyasında dile getiren Apple'ın aslında kullanıcılarını kandırdığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmada toplanan tüm verilerin kullanıcıların iCloud hesabına bağlandığı ortaya çıktı.

Bilim / Teknoloji 22.11.2022, 17:50
Abone ol
Apple'ın 'Gizliliğinizi koruyoruz' iddiası yalan çıktı! Tüm kullanıcıların verileri tehlikede

Apple'ın her fırsatta gizlilik reklamı ile ön plana çıkarken aslında buna uymadığı ortaya çıktı. Yapılan analizlerde App Store'un veri toplama konusunda kusurları olduğu ortaya çıktı. 

KULLANICI VERİLERİ ORTAYA ÇIKIYOR 

Apple'ın resmi internet sitesinde 'Aygıt Analizi ve Gizlilik başlığında şu ifadeler yer alıyor: 

iPhone Analizi; donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda ayrıntılar, performans istatistikleri ve aygıtlarınızı ve uygulamaları kullanma şekliniz hakkındaki verileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin bireysel olarak teşhis edilmesini sağlamaz. 

APPLE BENZERSİZ KODA ICLOUD VERİLERİNİZİ BAĞLIYOR 

Fakat durumunu bunun tam tersi olduğu ortaya çıktı. Uygulama geliştirme ekibi Mysk, App Store'a yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Bu kapsamda App Store'un topladığı verilerin direkt olarak Apple sunucularına ilettiği ortaya çıktı. 

Kodlar arasında yer alan dsld tanımlayıcısı kullanıcılar için benzersiz kimlikler oluştururken bir yandan iCloud hesabındaki bütün bilgileri de bu kodlara bağlıyordu. Böylece Apple kullanıcılarının verileri arka planda aslında kimlikleri ifşa ediyordu. 

BUNLARIN KESİNLİKLE BİLİNMESİ GEREKİYOR 

Diğer yandan bu veri aktarımının durdurmanın hiçbir yolu olmadığına yer verilen analizde şu üç hususun kesinlikle bilinmesi gerektiğine dikkat çekildi: 

  1. App Store, sizinle ilgili ayrıntılı analizleri Apple'a gönderir.
  2. Bunu durdurmanın hiçbir yolu yoktur.
  3. Analizler, kullanıcıların kişisel bilgilerini de içerir.

APPLE'A DAVA AÇILDI 

Söz konusu olay sonrası Apple'a dava açıldı. Mysk'ten gelen son tespitler, Libman'ın iddialarının tahmin edilenden daha güçlü olabileceğini düşündürüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!