banner2

2022'de hayatlarımız kökünden değişecek! Etsiz et, Web 3.0, metaverse, kripto para ve siber savaşlar...

2022 yılında birçok teknolojik gelişme hayatlarımıza girecek. Etsiz et, Web 3.0, kripto para  başta olmak üzere 2022'nin trend olma potansiyeline sahip teknolojik gelişmelerini listeledik.

Bilim / Teknoloji 29.12.2021, 11:56 29.12.2021, 14:25
Abone ol
2022'de hayatlarımız kökünden değişecek! Etsiz et, Web 3.0, metaverse, kripto para ve siber savaşlar...

2022'de de bir dizi teknolojik trendin yaşamımız üzerinde etkilerini devam ettirmesi bekleniyor. 'Etsiz et', Web 3.0, fidye yazılımı, 'büyük teknoloji savaşları' karşımıza en çok aranan terimler olarak çıkabilir.

ETSİZ ET

ABD danışmanlık firması Fabernovel'in başkanı David Bchiri, "2022, bitki bazlı proteinlerden yapılan gıdaların taç giyme yılı olacak. Ana akım haline gelecekler." dedi.

Bununla birlikte, içerisinde et olmayan ancak et seven insanlara hitap eden gıdalar raflarda yerini alacak.

etsiz et

WEB 3.0 VE METAVERSE

İnternetin ilk aşaması, Yahoo, eBay ve Amazon gibi şirketlerin ortaya çıkmasının yolunu açan web siteleri ve blogların oluşturulmasıydı.

Bir sonraki adım, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya aracılığıyla kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler olarak tanımlanan "Web 2.0" oldu. Bunun bir sonraki aşaması internetin blokzincir destekli, kişiselleşmiş halini ifade eden 'Web 3.0' olarak adlandırılıyor.

2022 yılı Web 3.0 ve metaverse için altın bir yıl olacak. İnternet ile etkileşimimiz kökünden değişecek.

KRİPTO PARA

Blokzincir teknolojisi, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ve daha yakın zamanda değiştirilemez jetonlar yani NFT'ler gibi benzersiz dijital nesnelerin yükselişini sağladı. Bitcoin gibi dijital paralar 2021'de rekor değerlere ulaştı. Miami ve New York'ta başlatılan yeni sürümlerle piyasaya çok sayıda oyuncu girdi.

FİDYE YAZILIMLARI

Siber saldırılarda kullanılan fidye yazılımları yeni yılda artış gösterecek. Bir sisteme sızan yazılım, kripto para ile ödeme yapıldığında sızdığı sistemi terk edecek. Bu şekilde, saldırıyı düzenleyenin kimliği ifşa olmayacak. Fidye yazılım teknolojisi, kötü teknoloji örneklerinin en tepesinde bulunuyor.

'TEKNOLOJİ SAVAŞLARI' 2022'DE DORUK NOKTASINA ULAŞACAK

2021'de büyük teknoloji şirketleriyle (Big Tech) ilgili başlatılan bir dizi yasal düzenleme için girişimler 2022'de gündemde olacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Federal Ticaret Komisyonu'nun Facebook'a karşı açtığı anti-tröst davası, sosyal medya devi için gerçek bir tehdit olarak görülüyor. Yeni dönemde Facebook aleyhine daha fazla dava ve soruşturma bekleniyor.

Facebook'un internetin sanal gerçeklik versiyonu metaverse'ü gerçekleştirmeye yönelik büyük çabasının yıllar süren eleştirilerin ardından konuyu değiştirme çabası olarak değerlendiriliyor.

Fortnite, kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatarak politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple uygulanmalarından kaldırıldı.

Avrupa Birliği'nin kabul ettiği zararlı ya da yasadışı içeriklerin sıkı denetimini sağlalayacak Dijital Hizmetler Yasası'na benzer yeni adımları atması da gündemde.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!